Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

PitPad 3.2

Kategoria: Edytory tekstu
Producent: Piotr Szczepanik
Licencja: Freeware Licencja
Data dodania: 13.07.2008
Rozmiar: 0.6 MB
System operacyjny: Windows 95, 98, ME, 2000, XP, 2003, NT
Liczba pobrań: 2140

Freeware

Jest to oprogramowanie udostępniane bezpłatnie. Programy objęte tą licencją mogą być wykorzystywane nieodpłatnie. Zabronione jest natomiast czerpanie korzyści majątkowych przez osoby trzecie z dystrybucji takiego oprogramowania. Czasem licencja freeware zawiera ograniczenia (np. oprogramowanie jest darmowe wyłączine do użytku domowego).

Opis PitPad 3.2

PitPad Pro jest następcą programu PitPad 3.2 - edytora tekstowego łączącego w sobie wygodę Windows'owego Notatnika z funkcjonalnością i ergonomią zaawansowanych edytorów narzędzi programistycznych / webmasterskich.

Program został napisany zarówno z myślą o zwykłych użytkownikach mających sporadyczny kontakt z edytorami tekstowymi tzw. "czystego tekstu", jak i z myślą o osobach, dla których wygodny, szybki i funkcjonalny edytor to podstawowe narzędzie pracy, np. programiści, webmasterzy, administratorzy.

Dla wygody użytkowania PitPad wyposażony jest w pasek narzędziowy (podstawowe przyciski, typu: zapisz, otwórz, drukuj...) oraz pasek statusu (z informacją o modyfikacji dokumentu, pozycji kursora w tekście, nazwie otwartego pliku).

Każdy otwierany plik, jak i nowo utworzony dokument nie musi być wyświetlany w oddzielnym okienku. Obszar edycyjny PitPada został podzielony na zakładki, dzięki którym możemy w szybki i bezproblemowy sposób edytować od kilku do kilkuset dokumentów jednocześnie.

PitPad obsługuje metodę przeciągnij&upuść (drag&drop), dzięki której możemy otwierać pliki poprzez przeciągnięcie ich na okienko programu jak i przenosić bloki tekstu w edytorze. Do dyspozycji jest również lista ostatnio otwieranych dokumentów umożliwiająca szybkie załadowanie często używanych plików.

Zaawansowany edytor, kolorowanie składni, wielopoziomowe cofanie, drukowanie.

To co wyróżnia PitPada to proste w użyciu, a zarazem zaawansowane funkcje edycyjne. Kolorowanie tekstu dla ponad 40 różnego rodzaju składni (m.in. HTML, PHP, XML, C#, ...) w połączeniu z zaawansowaną "rynną" analizującą składnię i dzielącą zawartość tekstu na zwijalne sekcje to ukłon w stronę programistów jak i webmasterów.

Obsługa kodowania Unicode oraz możliwość wyboru formatu zapisywanego pliku (Windows, Unix, Macintosh) zapewniają łatwość tworzenia i edycji plików dla różnych platform systemowych z poziomu jednego programu.

Najważniejsze cechy programu:
kolorowanie dla ponad 40 różnych rodzajów składni,
inteligentna "rynna" z analizą składni, tworzeniem zwijalnych bloków tekstu, znacznikami, itd.,
"inteligentny edytor",
wielopoziomowe cofanie wykonywanych operacji,
otwieranie plików w jednym okienku podzielonym na zakładki,
obsługa kodowania Unicode, UTF8 oraz formatu plików Windows, Unix, Macintosh,
obsługa wyrażeń regularnych przy wyszukiwaniu,
minimalizacja do szufladki systemowej,
zaznaczanie kolumn,
inteligentne tabulacje, automatyczne wcinanie tekstu, możliwość wcinania i przeciągania bloku tekstu,
eksport do RTF i HTML,
pasek webmastera umożliwiający szybkie wstawianie kodu HTML,
narzędzie do pobierania wartości wskazanego koloru z ekranu,
przekodowywanie znaków pomiędzy ISO-8859-2 <-> Windows CP-1250,
funkcje wyszukiwania z obsługą wyrażeń regularnych,
narzędzie wstawiające wartość kolorów wybieranych z palety,
niskie wymagania sprzętowe i brak konieczności instalowania programu.
Wysyłanie na FTPa

Oprócz kolorowania dla osób używających PitPada do edycji plików stron WWW przygotowane zostały funkcje szybkiego wstawiania podstawowych znaczników języka HTML. I tak jeżeli chcemy, np. pogrubić dany tekst (czyli objąć go znacznikami i ), wystarczy, że zaznaczymy interesujący nas fragment i wybierzemy znacznik z menu lub użyjemy skrótu klawiszowego (w naszym przypadku CTRL+B). Program sam zatroszczy się o to, aby obudować tekst w odpowiedni znacznik. Kolejną funkcją nieodzowną przy tworzeniu stron internetowych jest możliwość wstawiania wartości koloru wybranego z palety. Tak przygotowaną stronę możemy łatwo przekodować między dwoma systemami Windows CP-1250, a ISO-8859-2. Czy też użyć polecenia usuwającego "ogonki" z polskich znaków znajdujących się w tekście.

Do orientacji i szybkiego powrotu do interesujących nas fragmentów tekstu przydatna jest funkcja definiowania znaczników w tekście. Wystarczy, postawić jeden z dziesięciu znaczników, a później w szybki sposób kursor ustawi nam się we wcześniej zdefiniowanej pozycji. W każdej chwili możemy również ręcznie wpisać numer wiersza, na którym ma się ustawić kursor.

Po wielkim zainteresowaniu z jakim spotkała się wersja 2 programu, po uwzględnieniu jej braków i potrzeb użytkowników została stworzona wersja 3. Projekt oraz kod programu został napisany całkowicie od podstaw.

PitPad oprócz posiadania funkcji oferowanych przez tego typu programy posiada także dodatkowe zalety, m.in.:

- edycja wielu dokumentów w jednym oknie programu
- kolorowanie składni dla różnych języków/formatów: HTML, PHP, CSS, XML, JScipt, VBScript, C++, Pascal, Java, SQL, Perl, ...
- zaawansowany moduł edycji tekstu umożliwiający ustawienie kursora w dowolnym miejscu
- poprawne interpretowanie znaków końca wiersza plików Unix'owych
- wielopoziomowa funkcja "Cofnij" i "Powtórz"
- możliwość ustawiania i przechodzenia do znaczników w edytorze
- automatyczne "wcinanie" pozycji kursora przy przechodzeniu do nowej linii, możliwość "wcinania" bloku tekstu, inteligentne tabulacje
- możliwość zmieniania wielkości znaków w tekście
- funkcje Eksportu tekstu
- drukowanie tekstu z możliwością ustawiania sekcji "Nagłówek" oraz z podglądem wydruku
- skróty klawiszowe do szybkiego wstawiania podstawowych znaczników języka HTML oraz wartości koloru wybranego z okienka dialogowego
- minimalizacja do szufladki systemowej
- pasek statusu z informacją o pozycji kursora w tekście
- nakładka na systemowego klienta FTP umożliwiająca szybkie wysłanie edytowanego pliku na serwer
- możliwość zmiany nazwy edytowanego pliku bezpośrednio z programu
- obsługa wyrażeń regularnych przy wyszukiwaniu
- możliwość zaznaczania kolumn
- pokazywanie ukrytych znaków.

Podobne Edytory tekstu

 • Angel Writer

  Jeżeli w czasie pracy często korzystasz z różnego rodzaju edytorów tekstu to z pewnością powinna zainteresować Cię darmowa propozycja rosyjskiej firmy Angelic Software. Chodzi tutaj o program Angel Writer.

 • DocArena

  DocArena to prosty w użyciu edytor tekstu z możliwością wykorzystania oraz obróbki grafiki. Całość szybko i w łatwy sposób pozwoli przygotować użytkownikowi pożądany dokument.

 • Scrivener

  Jeśli poszukujesz edytora do pisania obszernych tekstów, pobierz Scrivener zupełnie za darmo!

 • Vim

  Vim 7.3 to najnowsza edycja programu będącego zaawansowanym edytorem tekstu. Choć nie wygląda on na zamieszczonych w galerii przy tym opisie screenshotach jakoś szczególnie atrakcyjnie, to jednak posiada naprawdę olbrzymie możliwości.

 • SynWrite

  Pobierz za darmo wielofunkcyjny edytor tekstu oraz kodu źródłowego - SynWrite!


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do programu: PitPad 3.2

dodał: ~dominika ;p , 22.03.2010

działa?

dodał: ~coconel , 29.11.2009

Dobry jest ten program?

Aby pobrać plik przepisz hasło, które znajduje się w cudzysłowie,
a następnie kliknij w POBIERZ TERAZ

Edytory tekstu


Kategorie