Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Gentoo 10

Kategoria: Gentoo
Producent: Gentoo Foundation, Inc
Licencja: GNU GPL Licencja
Data dodania: 30.03.2010
System operacyjny: Linux Gentoo
Liczba pobrań: 470

GNU GPL

Powszechna Licencja Publiczna GNU (GNU General Public License) Jest to oprogramowanie w pełni otwarte i bezpłatne. Licencja GNU GPL opiera się o cztery podstawowe zasady. 0. Możliwość uruchamiania programu w dowolnym celu 1. Możliwość analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb 2. Możliwość rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu 3. Możliwość udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność. Obecnie najpopularniejsza jest wersja 2 GNU GPL wydana w 1991 r. W 2007 roku wydano wersję 3 licencji.

Opis Gentoo 10

Gentoo 10 Linux (nazwa pochodzi od angielskiego słowa określającego pingwina białobrewego) jest jedną z dystrybucji systemu operacyjnego Linux. Gentoo wyróżnia się konfigurowalnością,  przenośnością i łatwością optymalizacji pod kątem sprzętu użytkownika, co zostało realizowane dzięki instalacji prawie całego oprogramowania z kodu źródłowego za pomocą mechanizmu Portage. Gentoo 10 posiada jądro w wersji 2.6.30, GCC 4.3.2 oraz glibc 2.9. Domyślnym środowiskiem graficznym Gentoo 10 jest KDE 4.3.1, choć na Gentoo można także używać GNOME 2.24 oraz Xfce 4.6.1. Pobierz najnowsze Gentoo 10 wydane z okazji dziesięciolecia istnienia dystrybucji.

Głównym narzędziem wyróżniającym Gentoo spośród dystrybucji Linux jest portage. Portage jest systemem obsługi pakietów napisanym w języku Python, podobnym do portów FreeBSD. Pakietów nie przechowuje postaci binarnych aplikacji tak jak zwykłe repozytoria, ale informacje potrzebne do samodzielnej kompilacji ich kodu źródłowego - ebuildy. Oficjalne ebuildy zostały umieszczone na serwerach lustrzanych Gentoo.

Jeśli szukasz pomocy dotyczącej obsługi Gentoo 10, forum użytkowników znajdziesz na stronie projektu – gentoo.org. Umieszczono tam przewodniki instalacji i porady, np. jak przeprowadzić migrację Gentoo 10 do OpenRC. Na stronie znajdziesz dokumentację Gentoo 10 w wersji pl: "gentoo.org/doc/pl/index.xml?catid=desktop". Omawiane w niej są najważniejsze zagadnienia, w tym, praca Gentoo z pakietem portage utils. Gentoo.org posiada ISO w dwóch wersjach – livedvd x86 zawierający wersje 32-bit i 64-bit oraz Gentoo livedvd amd64 tylko w wersji 64-bit.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ta dystrybucją, najważniejsza będzie poprawnie wykonana instalacja Gentoo 10 instal: "gentoo.org/doc/pl/handbook/handbook-x86.xml?part=1" W dokumentacji znajduje się szereg artykułów opisujących szczegółowo każdy etap instalacji, od wyboru metody instalacji, poprzez konfigurację jądra, sieci czy systemu aż po rozpoczęcie pracy na zainstalowanym już Gentoo.

Licencja
Jeśli chcesz używać Gentoo 10 download i licencję masz całkowicie za free na licencji GNU GPL. Jeśli chcesz mieć dostęp do kodu źródłowego Gentoo, znajdziesz go na stronie projektu – gentoo.org.

Używasz już Gentoo? Zainstaluj najnowsze Gentoo 10 – update jest darmowy. Oprócz Gentoo 10 w dziale Linux znajdziesz inne dystrybucje systemu, w tym szczególnie polecany początkującym użytkownikom Linuxa dystrybucję Ubuntu.

Podobne Gentoo

  • Gentoo 2008

    Gentoo jest stabilną i darmową dystrybucją, opartą na Linuksie. Jej główna cecha to ogromne możliwości konfiguracji i dostosowania do własnych potrzeb.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do programu: Gentoo 10Aby pobrać plik przepisz hasło, które znajduje się w cudzysłowie,
a następnie kliknij w POBIERZ TERAZ

Gentoo