Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Mandriva 2010

Kategoria: Dystrybucje
Producent: Linux
Licencja: GNU GPL Licencja
Data dodania: 11.08.2009
System operacyjny: Linux
Liczba pobrań: 13051

GNU GPL

Powszechna Licencja Publiczna GNU (GNU General Public License) Jest to oprogramowanie w pełni otwarte i bezpłatne. Licencja GNU GPL opiera się o cztery podstawowe zasady. 0. Możliwość uruchamiania programu w dowolnym celu 1. Możliwość analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb 2. Możliwość rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu 3. Możliwość udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność. Obecnie najpopularniejsza jest wersja 2 GNU GPL wydana w 1991 r. W 2007 roku wydano wersję 3 licencji.

Opis Mandriva 2010

­­

Na początku sierpnia 2009 miała miejsce premiera ­drugiej wersji testowej kolejnej edycji dystrybucji Mandriva Linux. Mandriva, w wersji pl, jest bardzo popularna wśród początkujących użytkowników Linux ze względu na łatwość obsługi, dbałość o graficzny interfejs użytkownika oraz kompatybilność z wieloma modelami sprzętu popularnego w zastosowaniach domowych i biurowych. Najnowsza Mandriva jest owocem sugestii i pomysłów, które rzesze zwolenników publikują na stronie ideas.mandriva.com. Testowa wersja Mandriva w pliku iso płyty instalacyjnej do pobrania w odmianach dla 32- i 64-bitowych komputerów. Mandriva Linux oferuje download ze strony oficjalnej www.mandriva.com.

­

W najnowszej wersji skrócono czas uruchamiania systemu oraz poszerzono funkcjonalność dystrybucji. Mandriva zyskała zwolenników dzięki wygodzie użycia i właśnie w tym kierunku podąża rozwój dystrybucji. Autorzy stawiają na wydajność i komfort pracy użytkowników. Najnowsza wersja Mandriva dostępna jest w wersjach dla architektur i586 i x86_64. Dystrybucja Mandriva bazuje na jądrze Linux 2.6.31rc4. W nowym Mandriva ulepszono środowiska graficzne GNOME (2.27.5), i Xfce (4.6.1), serwer Apache 2.2.12 oraz serwer grafiki X.Org (1.6.2).

­

W Mandriva za free dołączony jest pakiet biurowy OpenOffice.org 3.1. Mandriva 2010 została wyposażona w najnowsze, trzecie wydanie RC środowiska KDE 4.3, wersja ta zawiera udogodnienia oraz nowe funkcje, takich jak podgląd zawartości katalogu czy pulpit społeczny. Nowością w panelu kontrolnym Mandriva Control Center jest aplikacja tomoyo-gui, która stanowi graficzną nakładkę do mechanizmu bezpieczeństwa Tomoyo.

­

W Mendriva znajdziemy narzędzie do przygotowywania bootowalnych pamięci flash USB z obrazów ISO. W dystrybucji znajduje się pakiet Moblin. Jest on automatycznie instalowany na urządzeniach o mniejszych zasobach sprzętowych takich jak netbooki. W wersji 2010 dodano autowykrywanie lokalnych repozytoriów, ulepszono menu instalacyjne. Tworzenie konta gościa jest teraz niesłychanie proste i szybkie.

­

Przypominamy, że jak każda wersja testowa, Mandriva 2010 jest obecnie wersją niestabilną. Mimo, że jest to dystrybucja przyjazna w obsłudze, to jako wersja alpha może posiadać sporo błędów i nie nadaje się do normalnej pracy. Osoba, którą w tym stadium interesuje Mandriva i jego instalacja, musi liczyć się z faktem, iż jej zdaniem będzie przede wszystkim szukanie błędów i zgłaszanie ich autorom. Jeśli szukasz stabilnej wersji Mandriva, ściągnij wersję 2009 lub poczekaj do 3 listopada 2009 na oficjalną datę wydania wersji finalnej Mandriva 2010 po polsku. Jeśli jesteś zdecydowany na testowanie nowego Mandriva 2010 Alpha 2 to Mandriva jest do pobrania w postaci obrazu ISO płyty DVD dla systemów 32- i 64-bitowych. Autorzy proszą osoby testujące o zgłaszanie zauważonych błędów i usterek za pośrednictwem usługi Bugzilla.

­

Mandriva - licencja

­

Mandriva dostępna jest za darmo. Mandriva nie jest freeware. Dystrybucja jest rozpowszechniana na licencji GNU General Public License. Istnieje Mandriva Club, którego członkowie opłacają abonament. Jakie przywileje przynosi dołączenie Mandriva Club? Osoby opłacające członkostwo w klubie maja prawo głosować, które programy powinny być włączone do Mandriva Linux, otrzymują dodatkowe oprogramowanie, posiadają zniżki na zakup wersji komercyjnych oraz dostęp do poczty elektronicznej.

­

Mandriva – wymagania sprzętowe

­

Minimalne wymagania sprzętowe dla Mandriva to procesor 1Ghz, pamięć 128 MB, dysk twardy 1GB, napęd DVD 4x, serial ATA, karta graficzna NVIDIA, ATI, Intel i8xx, i9xx, GForce 4MX, karta dźwiękowa zgodna z SoundBlaster i AC97. Chcesz testować Mandriva? Pobierz plik iso już teraz. Sprawdź inne dystrybucje systemu Linux na naszych stronach.

­

Podobne Dystrybucje

 • Linux Mint 9

  Linux Mint 9 RC to testowa dystrybucja systemu Linux, która w dużym stopniu bazuje na Ubuntu, jednak jest bardziej liberalna w sferze oprogramowania. Pierwsza wersja tego systemu ukazała się już w 2006 roku i od tego czasu dystrybucja ta zdobywa coraz większe rzesze użytkowników na całym świcie.

 • FreeBSD 8.0

  Download FreeBSD 8.0 za free. Pobierz FreeBSD 8.0 system operacyjny z rodziny UNIX za darmo. Sprawdź inne dystrybucje i programy po polsku na pobierz.pl.

 • Haiku R1/Alpha 2

 • Open Solaris 2008.11

  Open Solaris to darmowy system operacyjny na bazie UNIX'a

 • FreeBSD

  FreeBSD to darmowy system operacyjny z rodziny UNIX, bezpieczny i wydajny, dobry do domu i do pracy.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do programu: Mandriva 2010

dodał: ~4 , 24.10.2009

piekny system tez no

dodał: ~wielki , 27.08.2009

Niedawno przestawiłem się na Mandrivę spring 2009 ogólnie jest super, czego mi w niej brak to brak audio w Skype oraz brak sterowników do kamery w Skype. Nie chcę nigdy już wracać do windows!.

Aby pobrać plik przepisz hasło, które znajduje się w cudzysłowie,
a następnie kliknij w POBIERZ TERAZ

Dystrybucje