Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

FreeBSD 8.0

Kategoria: Dystrybucje
Producent: The FreeBSD Project
Licencja: Freeware Licencja
Data dodania: 07.12.2009
System operacyjny: Linux Ubuntu
Liczba pobrań: 606

Freeware

Jest to oprogramowanie udostępniane bezpłatnie. Programy objęte tą licencją mogą być wykorzystywane nieodpłatnie. Zabronione jest natomiast czerpanie korzyści majątkowych przez osoby trzecie z dystrybucji takiego oprogramowania. Czasem licencja freeware zawiera ograniczenia (np. oprogramowanie jest darmowe wyłączine do użytku domowego).

Opis FreeBSD 8.0

FreeBSD 8.0 to system operacyjny BSD UNIX dla komputerów zgodnych z architekturą Intel (x86), DEC Alpha i PC-98. FreeBSD 8.0 jest zgodny z normą POSIX a domyślna powłoka dostarczana z csh i sh. Jądro monolityczne z możliwością zmiany modułów w czasie pracy. Używane system plików to FFS, UFS, UFS i UFS2 oraz nienatywne systemy plików ZFS, XFS, ext2 oraz FAT oraz podsystem FUSE. Format binariów to obecnie ELF. FreeBSD 8.0 jest dostępny free na licencji BSD.


Systemu pakietowania z jakiego korzysta FreeBSD 8.0 to porty (ports). Opiera się on na plikach automatyzujących Makefile dla BSD make. Repozytorium portów składa się z ponad 20 tysięcy programów kompatybilnych z systemem. Free BSD używany jest jako serwer lub zapora sieciowa. System obsługuje niektóre z bardziej obleganych internetowych serwisów, takich jak Yahoo! czy Home.pl. Na FreeBSD 8.0 przeniesiono z Linux aplikacje takie jak Open Office czy KDE. Fragmenty kodu FreeBSD zostały zastosowane w Microsoft Windows, Mac OS X oraz Mac OS X Server (ten ostatni został oparty o mikrojądro Mach a technologie zostały zaczerpnięte z FreeBSD oraz NetBSD).


Najnowszy FreeBSD 8.0 został wyposażony w następujące możliwości: funkcja zagnieżdżania we FreeBSD 8.0 Jail, praca w trybie host i gość w VirtualBox, praca w trybie gościa 32-bitowego w Xen DomU, obsługa wirtualnych punktów dostępowych i 802.11s, stabilizacja ZFS, przebudowanie sterowników USB, ulepszone skalowanie na systemach SMP. Testowane jest także wsparcie dla architektury MIPS oraz obsługa klient i serwer NFSv4. FreeBSD 8.0 w wersji pl nie jest dostepny.


Prawdziwym kompendium wiedzy o FreeBSD jest strona oficjalna systemu – www.freebsd.org. Dowiesz się z niej jak wygląda w przypadku FreeBSD 8.0 instalacja (FreeBSD 8.0 install). Dowiesz się jak instalować FreeBSD 8.0 ze strony ftp lub z CD jako obraz FreeBSD 8.0 iso. Na stronie znajdziesz podręcznik obsługi do FreeBSD 8.0 (handbook). Niestety, handbook do FreeBSD 8.0 po polsku nie jest dostępny. Ze strony można pobrać wcześniejsze FreeBSD 8.0 packages oraz kompilacje na inne architektury sprzętowe. Dla fanów FreeBSD 8.0 przygotowano tapety (wallpaper) w dziale FreeBSD 8.0 logo (http://www.freebsd.org/logo.html)


Licencja

FreeBSD 8.0 dostępny jest za darmo na otwartej licencji BSD. Licencja BSD (z ang. Berkeley Software Distribution License) jest jedną z licencji hołdującym zasadom Wolnego Oprogramowania. Licencja BSD, która jak sama nazwa wskazuje, powstała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, kładzie nacisk na prawa użytkownika i jest niezwykle liberalna. Pozwala ona nie tylko na zmianę kodu, jego dystrybucję, rozprowadzanie produktu bez postaci źródłowej a nawet na włączenia do oprogramowania zamkniętego (warunkiem jest podanie pełnej informacji o pochodzeniu i autorach kodu źródłowego).


Dla użytkowników dopiero zaczynających swoja przygodę z UNIXem ciekawszym rozwiązaniem może być system PC BSD. PC BSD z założenia jest prostszy i bardziej przyjazny w obsłudze niż FreeBSD a także prostszy w instalacji.


Zapraszamy do działu Linux, gdzie, oprócz FreeBSD 8.0 czeka darmowy download innych dystrybucji. Zachęcamy do odwiedzenia działu Download, gdzie znajdziesz setki najnowszych programów multimedialnych, biurowych i antywirusowych.Podobne Dystrybucje

 • Haiku R1/Alpha 2

 • Open Solaris 2008.11

  Open Solaris to darmowy system operacyjny na bazie UNIX'a

 • Windows Mobile 7

  Sprzeczne informacje o dacie premiery Windows Mobile zalewają internet w regularnych odstępach czasu i wahają się trzeciego kwartału 2009 (co, jak wiemy się nie sprawdziło) do czwartego kwartału 2010.

 • Mandriva 2010

  Testowa wersja jednej z najpopularniejszych wśród początkowych użytkowników dystrybucji Mandriva systemu Linux.

 • Puppy Linux 5.1

  Puppy Linux 5.1 jest dystrybucją, która – zgodnie z nazwą – napisana jest dla systemów Linux. Nie wymaga ona instalacji. Najlepiej wypalić ją na płytę lub wrzucić na urządzenie zewnętrzne (jak pendrive), a następnie uruchomić z tego nośnika.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do programu: FreeBSD 8.0Aby pobrać plik przepisz hasło, które znajduje się w cudzysłowie,
a następnie kliknij w POBIERZ TERAZ

Dystrybucje