Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Debian

Kategoria: Debian
Producent: Debian
Licencja: GNU GPL Licencja
Data dodania: 29.08.2009
Rozmiar: 650MB
System operacyjny: Linux Gentoo, Ubuntu
Liczba pobrań: 2833

GNU GPL

Powszechna Licencja Publiczna GNU (GNU General Public License) Jest to oprogramowanie w pełni otwarte i bezpłatne. Licencja GNU GPL opiera się o cztery podstawowe zasady. 0. Możliwość uruchamiania programu w dowolnym celu 1. Możliwość analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb 2. Możliwość rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu 3. Możliwość udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność. Obecnie najpopularniejsza jest wersja 2 GNU GPL wydana w 1991 r. W 2007 roku wydano wersję 3 licencji.

Opis Debian

Debian jest dystrybucją Linux przeznaczoną głównie dla zaawansowanych użytkowników. W ramach Debian rozpoczęte zostały projekty mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania Debian na Windows (w tym 7). Aby zainstalować Debian wystarczy download pliku ISO z naszego serwisu. Dystrybucja Debian rozpowszechniana jest za darmo,

Debian to wolny system operacyjny stworzony przez grupę deweloperów pasjonatów i nie jest on związany z żadna firmą. Na bazie Debian zostało opartych wiele innych dystrybucji, w tym: Corel Linux (obecnie XandrOS), Knoppix, Morphix, Ubuntu, MEPIS czy też Cdlinux.pl. Debian posiada zbiór programów i narzędzi dzięki, któremu możliwa jest praca z komputerem. Jądrem systemu Debian jest Linux. Programy narzędziowe wchodzące w skład systemu operacyjnego Debian stanowią programy rozpowszechniane na licencji GNU a więc są darmowe.

Najnowsza wersja stabilna Debian 5 (Debian stable) znana jest także pod nazwą Lenny. Wersja ta nie będzie już rozwijana a dodawane są do niej tylko patche bezpieczeństwa. Wstrzymanie rozwoju zarządzane jest w trosce o bezpieczeństwo gdyż dokonywanie zmian mógłby osłabić stabilność. W związku ze swą stabilnością dobrym trafnym wydaje się przeznaczenie Lenny Debian na server. Każdy, kto chce połączyć stabilność z byciem na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami i chce posiadać nowsze pakiety, może skorzystać z backportów.

Każdy, kto chciałby zainstalować Debian na swoim komputerze ma do dyspozycji na stronie oficjalnej Debian gotowe do pobrania dokumentacje techniczne, poradniki instalacji i wyczerpujące strony pomocy w różnych językach. Niektóre z pomocy Debian są po polsku. Szczególnie wartościowe są fora Debian w wersji pl, na których można znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Jeśli pragniesz dołączyć do grupy osób rozwijających Debian możesz sam zadbać o to, aby więcej manuali na stronie Debian posiadało spolszczenie. Z pomocy na debian.org dowiesz się jak na przykład czym są Debian repozytoria.

Licencja
Debian jest wolnym systemem rozpowszechnianym za darmo. Proponowana przez nas wersja to obraz płyty pozwalający na instalację systemu z płyty po uprzednim nagraniu Debian ISO na płytę. Pomoc Debian wyczerpująco wyjaśnia jak stworzyć bootowalną płytę na każdym z popularnych programów nagrywających, np. na Nero. Jeśli pragniesz mieć płytę z programem możesz kupić zestaw 4 płyt DVD za cenę około 5 dolarów. Dochód ze sprzedaży tych płyt przeznaczany jest na niezbędne wydatki takie jak domeny czy sprzęt komputerowy. Nie ma czegoś takiego jak Debian trial. Mimo, że w praktyce Debian to freeware jest to ściśle mówiąc GNU GPL. W związku z restrykcyjnym podejściem do licencji znaczy, że nie tylko Debian jest free w stu procentach ale też ściśle kontrolowane jest to, czy programy dostępne w pakietach Debian są darmowe. Każdy program nie udostępniający kodu źródłowego nie posiada oficjalnego wsparcia Debian. Pobierz Debian za darmo z naszego serwisu.

Wymagania
Debian jest przystosowany do obsługi prawie wszystkich PCtów również starych modeli. Obsługiwana jest też większość popularnego sprzętu. Do instalacji systemu Debian potrzebne jest 2GB wolnego miejsca lub tylko 600MB bez środowiska graficznego. Dla osób, które pragną sprawdzić czy ich komputer lub inne urządzenia są kompatybilne z Debian mogą sprawdzić to poprzez Linux Hardware Compatibility.

Podobne Debian


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do programu: DebianAby pobrać plik przepisz hasło, które znajduje się w cudzysłowie,
a następnie kliknij w POBIERZ TERAZ

Debian