Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Znacznik abbr w HTML

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 09:28, ilość odsłon: 481

Znacznik abbr w HTML służy do zaznaczenia skróconych form wyrazów, takich jak np. "nr" (skrót od słowa numer) czy "inż." (skrót od słowa inżynier).

Takie oznaczenie skrótów pomaga przeglądarkom internetowym, programom sprawdzającym pisownię, translatorom i wyszukiwarkom internetowym. Znacznik abbr często bywa mylony ze acronym, który stosuje się do akronimów - wyrazów utworzonych z pierwszych liter lub sylab kilku wyrazów będących zazwyczaj jakąś nazwą, np.: "PZPN" (Polski Związek Piłki Nożnej) czy „www” (World Wide Web).Jeżeli takie wytłumaczenie nie wystarcza, to inaczej mówiąc, abbr należy stosować w przypadku kiedy w mowie rozwijamy skrót do pełnej formy (nikt nie mówi nr na liście tylko numer na liście), natomiast acronym kiedy w mowie używamy tej samej formy co pisząc.
<p> <abbr title=”Profesor”> Prof.</abbr> jest skrótem i przykładem dla abbr HTML</p>
<p> < acronym title=”Główny Urząd Statystyczny”> GUS.</ acronym> jest akronimem i przykładem dla acronym HTML</p>
Zarówno abbr jak i acronym wymagają znaczników zamykających. Również dla obu zaleca się napisanie pełnej formy użytego skrótu czy akronimu z wykorzystywaniem atrybutu title.
Atrybuty:
CLASS - przypisuje nazwę klasy lub nazwy klas CSS do elementu
DIR - kierunek tekstu: ltr - od lewej do prawej; rtl - od prawej do lewej
ID – identyfikator (nazwa) elementu
LANG - język bazowy (np.: LANG="en" angielski, LANG="pl" - polski)
STYLE - opis stylu CSS
TITLE –tekst, który ma się ukazać po najechaniu myszką na element.
Zdarzenia przypisane do obu znaczników: onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown, onkeyup Przeglądarki: Internet Explorer, Fire Fox, Ntscape, Opera, Safari, Google Chrome.
Zastosowanie: 4.01 HTML, 1.0 XHTML, CSS

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest Ares?

    Jeżeli chcemy pobrać z sieci internetowej pliki takie jak muzyka, filmy, gry, bądź oprogramowanie przy pomocy systemu p2p, możemy skorzystać z aplikacji / witryn typu eMule, z torrentów, ale też z programu Ares.

  • Jak dodać film na youtube

    Nie wiesz jak dodać swój film do serwisu Youtube. Przeczytaj poniższą poradę i dowiedz się jaka to prosta a zarazem przyjemna sprawa.

  • HTML Doctype - deklaracje standardu języka

    Deklaracja standardu języka, Doctype, określa definicję typu dokumentu - DTD (ang. Document Type Definition).


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Znacznik abbr w HTML