Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Zapora systemu windows – jak działa

Kategoria: Bezpieczeństwo, 09 sierpień 2011, 11:07, ilość odsłon: 1681

Nasze komputery posiadają kilka ważnych rozwiązań w kwestii ochrony zawartości. Mamy do wyboru firewall, program antywirusowy, a także zaporę systemu Windows.

Jest to tego rodzaju oprogramowanie, które w nowej serii Windowsa jest dodawane automatycznie, natomiast od woli użytkownika zależy, czy blokada ta zostanie włączona, czy nie. Zapora systemu Windows jest naszym prywatnym firewallem, który uniemożliwia ataki z zewnątrz sieci do naszego komputera. Gdy pobieramy dodatek Service Pack 2 do Windowsa XP, wraz z nim zapora systemu Windows włączana jest automatycznie, lecz pozwala administratorowi komputera włączać ją lub wyłączać. Głównym sposobem działania zapory systemu Windows jest ograniczenie informacji, które mogą dostać się do naszego komputera i pomoc w świadomym zarządzaniu ich przepływem.
Zapora systemu Windows uważana jest za jedną z pewniejszych metod ochrony naszego komputera, ale też jedną z bardziej ograniczających nasze działania. Otóż za każdym razem, gdy program przez nas używany będzie chciał uzyskać dostęp do Internetu, będziemy pytani o to, czy mamy zezwolić na niego. Jeżeli życzymy sobie, aby dany program połączył się z siecią, naciskamy włącz, a jeśli nie, naciskamy blokuj. Samą zaporę zaś włącza się bądź wyłącza w centrum zabezpieczenia systemu Windows, znajdującym się w panelu sterowania. Tam też można ustawić, czy nasza zapora systemu Windows może mieć jakieś wyjątki w dostępie do sieci, czy nie, i adresy konfigurujemy już ręcznie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak uniknąć problemów przed zainstalowaniem nowego sterownika (Win XP)?

    Przydatna porada dla każdego kto ma zamiar zainstalować jakiś nowy sterownik. Jeżeli masz wątpliwości czy instalacja nowego sterownika zakończy się pełnym sukcesem możesz posłużyć się narzędziem Przywracanie sy­stemu...

  • Programy antywirusowe – który wybrać?

    Bezpieczeństwo komputera w sieci to dość istotna sprawa. Co prawda Windows ma swoje zapory i osłony, jednak coraz to nowsze zagrożenia wymagają coraz lepszych zabezpieczeń, których produkt Microsoftu nie daje. Na szczęście istnieją programy ant

  • Sprawne odtwarzanie filmów na komputerze

    Każdy komputer może stać się naszym prywatnym centrum multimedialnym, na którym będziemy słuchać muzyki, przeglądać Internet oraz oglądać filmy – zarówno z płyt DVD i CD, jak też i z plików.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Zapora systemu windows – jak działa