Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

"Z" zamiast "y" i "y" zamiast "z"

Kategoria: Bezpieczeństwo, 20 wrzesień 2011, 08:57, ilość odsłon: 3156

Klawiatura komputerowa ma uporządkowany zestaw klawiszy, które można podzielić na alfabetyczne, cyfrowe, znaki specjalne, funkcje specjalne oraz definiowane przez użytkownika.

Układ znaków jest stały (dziedzictwo maszyn do pisania) ich ilość zależy natomiast od typu:
82-klawiszowa –typu PC i XT
84-klawiszowa –typu AT
101-klawiszowa –rozszerzona
104-klawiszowa – klawiatura 101 rozszerzona o klawisze numeryczne i specjalne dla menu Windows.

Jednak to, że układ znaków jest stały, nie oznacza, że naciśnięcie określonego klawisza zawsze przyniesie ten sam efekt. To, co kryje się pod konkretnym klawiszem, zależy od języka systemowego, jaki mamy ustawiony na komputerze (sposobu kodowania znaków), lub prościej mówiąc ustawień klawiatury. Najczęstszym, niepożądanym objawem ustawień klawiatury jest wyskakiwaniem z zamiast y oraz przestawienie znaków specjalnych (za takie można też uznać polskie litery). Język systemowy (klawiatura) powinien być ustawiony na Polski (programisty). Język systemu w Windows ustawiamy w Panelu sterowania. Konieczne jest zalogowanie się jako administrator:
Start > Panel sterowania.
Windows 7 i Vista: Zegar, język i region > Region i język.
Windows XP: Opcje regionalne i językowe.
Windows 7: Administracyjne tab.
Windows XP i Vista: Zaawansowane.

W sekcji "Język dla programów" nieobsługujących kodu Unicode należy wybrać odpowiedni język z menu rozwijanego, a następnie OK. Pojawi się okno dialogowe z prośbą o określenie, czy mają być wykorzystywane istniejące pliki czy zainstalować pliki z dysku CD z systemem operacyjnym..
Windows 2000
Start > Ustawienia > Panel sterowania.
Ustawienia regionalne.
Zaawansowane.
Należy wybrać odpowiedni język z sekcji Ustawienia i ustawić jako domyślne. Po wyświetleniu okna dialogowego Wybieranie ustawień regionalnych systemu wybieramy język z menu rozwijanego i OK.

Możemy w szybki sposób usunąć „z zamiast y”, naciskając kombinację klawiszy ctrl+shift, a jeżeli nie chcemy niespodziewanego pojawiania się z zamiast y, najlepiej wyłączyć skróty klawiszowe służące do szybkiej zmiany języka .

Inne porady z tej kategorii:

  • Programy na windows mobile – instalacja

    Urządzenia z systemem Windows Mobile mogą czasem sprawiać wrażenie takich, na których trudno zainstalować gry czy aplikacje. Jest to jednak mylne wyobrażenie, a jak zrobić to w łatwy i szybki sposób, prezentuje ta porada.

  • Programowanie w języku Delphi – jak zacząć

    Delphi, zwany niegdyś Object Pascalem to jeden z języków programowania, którego można używać w środowiskach firmy Borland, Embarcadero, Microsoft (Delphi Prism) oraz w środowisku Lazarus.

  • Programy antywirusowe – który wybrać?

    Bezpieczeństwo komputera w sieci to dość istotna sprawa. Co prawda Windows ma swoje zapory i osłony, jednak coraz to nowsze zagrożenia wymagają coraz lepszych zabezpieczeń, których produkt Microsoftu nie daje. Na szczęście istnieją programy ant


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: "Z" zamiast "y" i "y" zamiast "z"