Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Xml czym otworzyć?

Kategoria: Narzędzia, 22 czerwiec 2011, 08:52, ilość odsłon: 13728

W sieci zdarza nam się od czasu do czasu napotkać na jakiś dziwny format, którego nie znamy, a nie otwierają go znane nam aplikacje. Jednym z takich jest .xml. Do czego służy?

Zacznijmy najpierw od małej definicji - XML (to skrót od angielskich słów Extensible Markup Language, co można przetłumaczyć jako Rozszerzalny Język Znaczników). Jest to wieloplatformowy język formalny przeznaczony do reprezentowania danych w strukturalizowany sposób. XML jest standardem rekomendowanym oraz specyfikowanym przez organizację W3C (zajmuje się ona ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron).

Otwieranie .xml na Windows

Pliki tego typu możemy otworzyć odpowiednimi programami. Specjalnie w tym celu stworzony został XML Notepad, stworzony przez Microsoft. Także wersje Professional pakietów Microsoft Office 2003 i Office 2007 zapewniają szeroką obsługę języka XML. Programy Office Excel 2007, Office Word 2007 i Office PowerPoint 2007 używają języka XML jako domyślnego format plików. Opróćz tego na systemach Windows otworzymy .xml za pomocą takich aplikacji, jak Microsoft XML Notepad, SyncRO Soft oXygen XML Editor, Microsoft Visual Studio 2010, Progress Stylus Studio, JAPISoft EditiX, Altova XMLSpy, Wattle XMLwriter. Także wiele edytorów tekstu posiada wsparcie dla .xml.

Otwieranie .xml na Mac OS X i Linux

Posiadacze dwóch popularnych systemów – Mac OS X i Linux – także mogą otwierać i edytować pliki zapisane w tym formacie.  Na systemie Apple posłużą do tego JAPISoft EditiX, ElfData XML Editor, Bare Bones BBEdit, MacroMates TextMate oraz edytory tekstu. Natomiast dla posiadaczy Linuxa istnieje tylko jeden program do obsługi .xml – Screem. Mogą jednak używać edytorów tekstu do otwierania tego typu plików.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest hardware?

    Przeglądając opisy programów, czy też artykuły w sieci na temat komputerów, spotkać można określenie „hardware”. Występuje ono często wraz z drugim słowem „Software” (np. hardware i software). Co oznaczają te terminy?

  • Co to znaczy trial?

    Gdy szukamy informacji o oprogramowaniu czy też aplikacjach, nieraz spotykamy się z określeniem, że dany produkt jest dostępny w wersji „trial”. Co to właściwie oznacza?

  • Co to jest formatowanie warunkowe?

    Formatowanie warunkowe to technika, która z pewnością przyda się każdemu, kto pracuje na arkuszach kalkulacyjnych, jak na przykład Excel.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Xml czym otworzyć?