Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

XHTML a HTML - podobieństwa i różnice

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 09:17, ilość odsłon: 882

HTML (ang. Extensible HyperText Markup Language) i XHTML (ang. Extensible HyperText Markup Language) to języki służące do tworzenia stron internetowych.

Dla obu języków specyfikację (obowiązujące normy i standardy) przygotowuje organizacja W3C (World Wide Web Consortium), a podstawowa różnica pomiędzy XHTML a HTML tkwi w słowie "Extensible", czyli rozszerzona. XHTML (w wersji 1.0 i 1.1) nie zastępuje HTML ani nie jest jego nowszą wersją. Jest przedstawieniem HTML 4.01 w postaci XML.

HTML został napisany w oparciu o język SGML, natomiast XHTML jest zgodny z specyfikacją XML. Dzięki temu, że dokumenty w XHTML są poprawnymi dokumentami XML można je łatwo generować z innych dokumentów XML (np używając. transformacji XSLT) oraz przekształcać w inne formy dokumentów XML. W praktyce przechyla to różnicę pomiędzy XHTML a HTML na korzyść tego pierwszego. XHTML daje większe możliwości. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu przestrzeni nazw XML można do dokumentu HTML wstawiać inne dokumenty. Wykorzystując np. element możemy zagnieżdżać wzory matematyczne (język MathML), czy grafiki wektorowe (język SVG).

Niestety jednak, jak to najczęściej w internecie bywa, brak kompatebilności przeglądarek ogranicza dodatkowe możliwości XHTML w sposób bardzo istotny. Internet Explorer mający ciągle największy udział w rynku obsługuje XHTML-owy typ zawartości dopiero od wersji 9. Wymusiło to stosowanie dla dokumentów XHTML praktycznie starego HTML-owego typu zawartości. Ponieważ XHTML w wersji 1.0 to praktycznie to samo co HTML 4 (tzn. posiada praktycznie taki sam zestaw elementów i atrybutów), XHTML jest wyświetlany jako HTML i działa w każdej przeglądarce. Oczywiście o ile nie zastosujemy jego dodatkowych możliwości (np. przedrostków nazw elementów, innych przestrzeni nazw, XML DOM).

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: XHTML a HTML - podobieństwa i różnice