Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Wszystko o twardej spacji

Kategoria: Internet, 10 sierpień 2011, 09:28, ilość odsłon: 1792

Twarda spacja (ang. hard space) jest często utożsamiana z niełamliwą spacją, chociaż istnieje między nimi niewielka, z reguły nieistotna różnica.

Twarda spacja w obrębie wiersza wyjustowanego (równanego od brzegu lewego do prawego) ma nadal tę samą szerokość i nie bierze udziału w dopasowywaniu odstępów. Zarówno niełamliwa jak i twarda spacja to znaki specjalne, które wyglądają na ekranie tak samo, jak zwykła spacja, lecz nie są traktowane jako tzw. znaki białe - nie pozwalają łamać w danym miejscu wiersza tekstu. Umieszczamy je w kodzie HTML pisząc " " (twarda spacja dla IE  ).

W kodzie HTML nie można umieścić stać obok siebie dwóch spacji – to znaczy można, ale przeglądarka i tak ją zinterpretuje jako jedną.. Nie da się również od niej rozpocząć wiersza, chyba że zaczniemy właśnie od " ". Jednak twarda spacja nie służy do tego. Nie powinno się wyrównywać tekstów spacjami, bo w efekcie, w zależności od przeglądarki, możemy go całkowicie „rozsypać”. Również nie powinno się zaczynać paragrafu od „ ”, do tego celu służy text-indent lub margin czy padding. Również często i niepotrzebnie używa się twardej spacji do wymuszania napisów w jednej linii, zamiast white-space: nowrap; w stylach CSS.

Twarda spacja służy głównie do zapobiegania przenoszeniu wyrazów do nowej linii, stąd jej druga nazwa „niełamliwa”, np. nie powinno się w tekście rozdzielać wieloczłonowych nazw. Również, żeby być w zgodzie z zasadami prezentacji tekstów nie należy kończyć wiersza przyimkami i spójnikami (z, w, i, na, itp...). Używając twardej spacji możemy wymusić ich przeniesienie do następnego wiersza, np. pisząc w kodzie HTML „i przeniosłem się ...”. Rozdzielając dwa wyrazy symbolem dodatkowej spacji, mamy pewność, że w tym miejscu nie zostanie przełamany wiersz (czyli, że pierwszy wyraz nie będzie na końcu jednego wiersza, a drugi na początku następnego).

Inne porady z tej kategorii:

  • Narzędzia SEO - sprawdzone i darmowe narzędzia SEO

    Optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek jest dość rozbudowanym zagadnieniem.

  • Co to jest IP?

    Prawdopodobnie większość z nas chociaż raz zetknęła się z pojęciem IP. Co to jest IP?

  • Co to jest torrent?

    Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy na codzień mamy dostęp do komputera, i jego podstawowe funkcje nie stanowią już dla większości problemu, wiele osób zadaje pytanie co to jest torrent.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Wszystko o twardej spacji