Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Wi-Fi a Bluetooth – zasady działania i różnice

Kategoria: Bezpieczeństwo, 18 maj 2011, 09:33, ilość odsłon: 6323

We współczesnym świecie mamy dwie główne metody przesyłania danych między komputerem a urządzeniami mobilnymi – Wi-Fi i Bluetooth. A dlaczego nie ma jednego, uniwersalnego? Czym różni się Bluetooth od Wi-Fi? Z grubsza chodzi tu o różnice w

Wi-Fi działa na zasadzie wysyłania fal radiowych, które docierają do wszystkich odbiorników w zasięgu. Sygnał nadawany jest na częstotliwości radiowej 2,4 GHz oraz 5 GHz. Standard Wi-Fi nazywany jest 802.11. Obecnie najpopualrniewjszy jest tzw. Standard N (802.11n) - w zależności od zastosowanych anten pozwala na transfer danych z prędkością (teoretyczną) nawet 600 Mb/s. Do odbierania sieci Wi-Fi potrzebujemy tylko karty sieci bezprzewodowej lub też routera.

 

Wi_Fi


Bluetooth wymaga również odbiornika – adaptera. Znajduje się w nim niewielki, radiowy układ scalony, który na specjalnej częstotliwości przesyła dane do innego tego typu układu. Również pracuje na częstotliwości 2,4 GHz, jednak ze względu na niewielkie gabaryty nie można z niego wydobyć takich możliwości przesyłu, jak z Wi-Fi. Z drugiej jednak strony nie wymaga montowania w komputerze żadnych dodatkowych portów czy urządzeń, można więc rzec, że do przesyłania danych z urządzeń przenośnych nadaje się w sam raz. A co ważne i mało znane - Bluetooth umożliwia także polączenia głosowe i przesyłanie plików audio.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Wi-Fi a Bluetooth – zasady działania i różnice