Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Walidator HTML- czym jest i jak go używać?

Kategoria: Internet, 17 sierpień 2011, 08:36, ilość odsłon: 857

Projektując i tworząc strony internetowe nie jesteśmy w stanie nie popełnić błędów, które powodują nieprawidłowe i nieoczekiwane wyświetlanie strony.

Aby tego uniknąć, należy dokonać tzw. “walidacji strony internetowej”, czyli sprawdzić czy jest ona zgodna z standardami wytyczonymi przez Konsorcjum W3C. Do sprawdzenia tej zgodności używa się walidatorów, np. . poprawność kodu HTML sprawdza walidator HTML, a do sprawdzenia poprawności kaskadowych arkuszy stylów używa się walidatorów CSS. W internecie jest dostępnych bardzo dużo walidatorów płatnych i darmowych, które sprawdzają strony pod różnym kontem.

Walidator HTML sprawdza poprawność kodu pod kątem zgodności z zadeklarowanym standardem języka, poprawnym użyciem znaczników, atrybutów poszczególnych tagów, sposobem zagnieżdżenia elementów, a nawet zgodności z normami samej deklaracji standardu języka.
Najprostszym sposobem sprawdzenia poprawności kodu jest skorzystanie z walidatora Konsorcjum W3C . Jest on bezpłatny i dostępny online pod adresem http://validator.w3.org/. Możemy skorzystać z jednej z trzech form weryfikacji:
- walidacja przez URL;
- walidacja poprzez załadowanie pliku;
- walidacja poprzez wprowadzenie kodu.
Bardziej szczegółowe informacje o walidatorze HTM konsorcjum W3C możemy uzyskać na stronie
http://validator.w3.org/docs/help.html#validation_basics
Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że walidator HTML nie zapewni nam odpowiedniego działania strony we wszystkich przeglądarkach. Oczywiście, strony bez błędów będą z większym prawdopodobieństwem dobrze działać niezależnie od przeglądarki czy platformy sprzętowej i co ważne, mają dużo większą szansę, że będą prawidłowo wyświetlane na nowych, dopiero powstających wersjach przeglądarek. Ale nie mamy na to gwarancji. Nawet po walidacji kodu wciąż musimy przetestować nasze strony w różnych przeglądarkach. Dopiero to pozwoli nam stwierdzić, czy stworzyliśmy dobrą stronę, uwzględniającą różnice w interpretacji kodu, np. na przeglądarkach Safari, Opera, IE czy Chrome.

Inne porady z tej kategorii:

  • Czym są znaczniki HTML?

    Znaczniki HTML (ang. HyperText Markup Language , tłum. hipertekstowy język znaczników), służą jak sama nazwa wskazuje do oznaczania sposobu wyświetlania stron internetowych.

  • Pobieranie (ściąganie) plików z wrzuta.pl - pobierz plik MP3 z wrzuty!

    W zaledwie kilka sekund bez instalowania żadnych programów, skryptów itp. możesz ściągnąć plik audio (MP3) z serwisu wrzuta.pl. Jak pobrać plik audio z wrzuty? Dla przykładu chcemy pobrać...

  • Co to jest MySpace?

    Kiedy myślimy o serwisach społecznościowych, w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy tytuły takie jak facebook, bądź nasza-klasa.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Walidator HTML- czym jest i jak go używać?