Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Ubuntu – instalacja krok po kroku

Kategoria: Systemy Operacyjne, 01 czerwiec 2011, 10:02, ilość odsłon: 4235

Jeśli chcemy spróbować czegoś innego niż popularne systemy Windows, możemy spróbować zainstalować na twardym dysku Ubuntu.

Dokonamy tego zarówno wtedy, gdy ma być to główny system operacyjny naszego komputera, jak też i  nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować najpierw system na wirtualnej maszynie. W pierwszym przypadku potrzebna nam będzie płytka z systemem. Można też dać go na pendrive. Musimy też przygotować sobie partycję na system – niech ma ona 3 GB.

Instalacja Ubuntu

Zaczynamy od włożenia płyty do napędu lub podpięcia pendrive i zresetowania komputera. Gdy zacznie się uruchamiać, przechodzimy do BIOS i ustawiamy start z nośnika, na którym jest system (czyli CD lub pendrve). Akceptujemy zmiany, restartujemy komputera znowu i po starcie pojawia nam się opcja instalacji systemu.

Instalacja Ubuntu

W kolejnym okienku wybieramy język instalacji, a następnie potwierdzamy, czy jest wystarczająco dużo miejsca na instalację, komputer jest podłączony do zasilania oraz do sieci. Dobrze też zaznaczyć pobierania aktualizacji podczas instalacji.

Instalacja Ubuntu

Wybieramy przygotowaną  wcześniej partycję do instalacji systemu. Można tez wybrać, aby aby system zainstalował się na całym dysku lub „obok” innego systemu. Następnie przydzielamy miejsce na partycjach – mamy podpowiedź, ile co zajmie. Kolejny krok to dodanie partycji ”/Home”. Jeżeli chcemy zachować dane na tej partycji (w przypadku "aktualizacji" do nowszej wersji, odznacz formatowanie - w przeciwnym wypadku, zaznacz opcję Formatuj.

Instalacja Ubuntu

Teraz dodanie partycji SWAP. Operacja taka sama jak poprzednia, ale w polu Użyj jako wybieramy Przestrzeń wymiany. Następnie ustalamy nasze położenie geograficzne, układ klawiatury i tożsamość, czyli Imię i Nazwisko, nazwa komputera, itp. A potem po prostu klikamy na Dalej i cierpliwie czekamy.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Ubuntu – instalacja krok po kroku