Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Twarda spacja w programie Word

Kategoria: Multimedia, 07 wrzesień 2011, 14:28, ilość odsłon: 3602

Wiele z osób, które nawet na co dzień używają edytora Word, z pewnością nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieją w nim dwa rodzaje spacji – miękka i twarda.

Ta pierwsza jest w powszechnym użyciu i nie ma z nią problemów. Czym jednak jest ta druga? Występuje ona nie tylko w Wordzie, ale i innych edytorach, zaś za zadanie ma sprawić, żeby dwa wyrazy nigdy nie zostały rozdzielone – obojętnie od tego, jak zostaje formatowany tekst. Choć ludzkie oko widzi dwa oddzielne słowa, dla programu jest to jedno.

Jak i kiedy wprowadzić twardą spację?

Twardą spację stosujemy wtedy, gdy nie chcemy, aby tekst wyglądał niechlujnie. W przypadku zwykłego formatowania zdanie „razem z nami” może zostać przełamane przy końcu linijki na „razem z” i w następnej dopiero :nami”. Twarda spacja zapobiegnie temu. Jak ją wprowadzić do tekstu?

Nie jest to skomplikowana rzecz. Po prostu zamiast zwykłego naciśnięcia spacji wciskamy Ctrl+Shift+Spację i gotowe. Można także dokonać automatycznej zamiany zwykłych spacji na twarde. Zabiera to co prawda trochę czasu, lecz jest bardzo przydatne. Wywołujemy wówczas funkcję „Znajdowanie i zamienianie”. I teraz przykładowo – jeśli mamy w tekście dużo miar, jak kilogramy, kilometry, itp., a chcemy mieć pewność, że żadna linijka nie zacznie się od „kg”, ”km” i innych, wpisujemy z znajdź:

[SPACJA] kg

W okienku Zamień na dajemy natomiast
[CTRL+SHIFT+SPACJA] kg
Klikamy na zamień wszystko i aplikacja samoczynnie pozamienia wszystkie miękkie spacje przed „kg” na twarde, łącząc je ze słowem przed twardą spacją, czyli – w przypadku kilogramów – cyframi. Takie samo rozwiązanie stosuje się i do innych wyrazów, jak np. „w”, „z”, itp.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak przyspieszyć otwieranie plików avi?

    Porada dla tych, którzy chcą w prosty sposób przyśpieszyć otwieranie plików avi. Na niektórych komputerach otwieranie plików avi powoduje znaczący wzrost obciążenia procesora. Jest to zazwyczaj spowodowane tym, że...

  • Odtwarzanie mp4

    Czy są pliki z rozszerzeniami MPEG4? Jest to oznaczenie grupy standardów kodowania audio i wideo wraz z pokrewnymi technologiami. Za ich opracowanie odpowiada grupa ISO/IEC MPEG.

  • Masowa zmiana tagów w plikach muzycznych

    Porada dotycząca programów do zmiany tagów, które pozwolą utrzymać większy porządek w naszej kolekcji plików muzycznych. Wielu z nas na pewno spotkało się z problemem niepoprawnie wpisanych tagów w plikach mp3.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Twarda spacja w programie Word