Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Temperatura procesora - jak obniżyć?

Kategoria: Sprzęt, 18 styczeń 2010, 09:31, ilość odsłon: 27699

Zastanawiasz się czy twój laptop czy pecet nie przegrzewa się za bardzo. Jeśli myślisz, że coś jest nie tak przeczytaj i dowiedz się jak temu zaradzić.

­Czym byłby komputer bez sprawnie działającego i szybkiego procesora? Pewnie tym czym człowiek bez zdrowego serca, dlatego ważne jest aby jądro naszego PCta pracowało w jak najlepszych warunkach. W tym przypadku należy zadbać, aby temperatura procesora nie osiągała zbyt wysokich wartości, a takie mogą się pojawić, zwłaszcza jeżeli weźmiemy podkręcanie procesora pod uwagę. Jak sprawdzić jaka jest temperatura procesora? Możemy to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze zazwyczaj w opcjach biosa możemy znaleźć pomiar temperatury procesora, wraz z odpowiednimi wartościami. Aby dostać się do jego ustawień, zazwyczaj wystarczy wcisnąć odpowiedni klawisz przed ładowaniem się systemu operacyjnego. Jeżeli nie chcemy męczyć się z jego ustawieniami, to wystarczy pobrać dowolny program, gdzie temperatura procesora będzie wyświetlana w łatwy i przejrzysty sposób. Jest wiele aplikacji tego typu, ale warto zwrócić uwagę zwłaszcza na A­ida32, oraz Core Temp. Ten pierwszy, podaje nam informacje o wszystkich komponentach naszego PCta, w tym takie wartości jak temperatura procesora, czy optymalna temperatura procesora.  Core Temp skupia się wyłącznie na procesorze i podaje dużo więcej informacji o nim. Oprócz wyświetlania jaka jest temperatura procesora pokazuje on również, jaka jest prawidłowa temperatura procesora, oraz jego maksymalna wartość, która umożliwia prawidłową pracę.  Oczywiście programy te działają nie tylko na PCtach, ale pokazują także jaka jest temperatura procesora w laptopie.

ch__odzenie_procesora

temperatura_procesora

Jeśli chodzi o chłodzenie procesora to nie powinniśmy na nim oszczędzać. Istnieje wiele sposobów aby obniżyć jego temperaturę, ale żaden nie jest tak skuteczny jak zakup odpowiedniego wentylatora, który będzie w stanie sprawić by prawidłowa temperatura procesora była utrzymywana przez cały czas. Podkręcanie procesora zawsze wiąże się ze wzrostem jego temperatury i można próbować ją zmniejszyć np. poprzez zakup specjalnej pasty w sklepie komputerowym. Pasta nie jest droga, a dzięki swoim właściwościom ochładza procesor. Tak naprawdę ciężko podać ile wynosi optymalna temperatura procesora, gdyż jest ona różna i zależna od jego typu, czasu użytkowania komputera i tego co na nim aktualnie robimy. Temperatura procesora w programie Core Temp, zamieszczona na powyższym screenie została określona na ok. 43 stopnie. Można przyjąć więc, że przy standardowej pracy z PC temperatura powinna wynosić ok. 40 – 70 stopni Celsjusza. Temperatura procesora w laptopie powinna mieć podobne wartości. Oprócz dobrego wentylatora, nałożonej pasty można zainwestować w dodatkowe chłodzenie, bądź w ekstremalnych sytuacjach zdecydować się na usunięcie bocznych ścianek obudowy, dzięki czemu ciepło nie będzie już tak gromadzone wewnątrz obudowy. Z pozycji systemu możemy sprawdzić jakie programy obciążają nam procesor, i zastąpić je innymi, bądź je usunąć. Użycie procesora można sprawdzić z pozycji Menadżera zadań. Wszystko to powinno wpłynąć na obniżenie jego temperatury i uchronienie procesora od przepalenia, a nas od niepotrzebnego zmartwienia.

Inne porady z tej kategorii:

  • Nagrywarki dvd z dyskiem twardym - jaką wybrać?

    Nagrywarki DVD to funkcjonalne urządzenia, dzięki którym nie ominie nas żaden ciekawy film czy też program w telewizji. Mają tą przewagę nad tradycyjnymi, że są w stanie pomieścić duże ilości danych, z którymi płyta DVD nie ma szans się r

  • Co zrobić, gdy komputer nie wykrywa USB?

    Czy wiemy, co robić, gdy nasz komputer nie wykrywa USB? Najpierw sprawdźmy, czy port USB jest prawidłowo podłączony i widziany przez komputer.

  • Co to jest palmtop?

    Czasem idąc ulicą zastanawiamy się, czym są niewielkie urządzenia posiadające rysik i sporych rozmiarów ekran, po których piszą najczęściej ludzie ubrani w garnitury. Jest to urządzenie stosunkowo mało popularne w Polsce zwane palmtopem.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Temperatura procesora - jak obniżyć?