Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Tekst w SQL - jak umieścić na stronie tekst umieszczony w bazie danych

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 09:22, ilość odsłon: 1096

Bazy danych mogą zawierać wiele tabel, grupujących różne typy danych (np. typu integer – liczba, varchar czy text – tekst) uporządkowanych w odpowiednich kolumnach.

Wszelkiego rodzaju typy liczbowe najczęściej służą do indeksowania tabel lub przechowywania danych o charakterze matematycznym, np. ceny czy ilość. Do przechowywania danych typu tekst sql służą pola varchar i text. Z reguły pola typu tekst sql używają jakiegoś kodowania, co należy uwzględnić przy używaniu tzw. znaków regionalnych (np. polskich liter). Najłatwiej umieścić na stronie dane z bazy wykorzystując jeden z języków skryptowych, np. PHP czy ASP.NET. Oprócz charakterystycznych dla nich funkcji obsługują one język SQL, co powoduje, że dostęp do danych w obu przypadkach jest podobny. Wykorzystuje się w nim zapytanie typu SELECT:
SELECT nazwa_pola_1, nazwa_pola_2, nazwa_pola_3, [....]
FROM nazwa_tabeli
[GROUP BY nazwa_pola_1, nazwa_pola_2, nazwa_pola_3, [....] ]
WHERE [HAVING] kryteria_wyboru
ORDER BY nazwa_pola_1, nazwa_pola_2, nazwa_pola_3, [....]

W przypadku danych typu tekst sql trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na możliwość występowania w tekście znaków cudzysłowia i apostrofów, co może w dalszej obróbce tekstu w tych programach spowodować czasami pewne komplikacje. Uzyskane z bazy dane możemy umieści w dowolnym miejscu w kodzie HTML, lub bezpośredni wyświetlić na ekranie.

Przykład dla PHP i MySQL:
mysql_connect('localhost','root','root') ; //Połączenie z serwerem
mysql_select_db(‘jakas_baza’); //Wybranie bazy danych
$tekst=mysql_query(‘select tekst from tabela’); //Pobranie tekstów
echo mysql_fetch_row($tekst) ; //Wyświetlenie na ekranie pierwszego rekordu z tekstem

Funkcja mysql_fetch_row() zwraca dane w postaci tablicy, więc można pobrać wiele tekstów, w zależności od warunku „where” w zapytaniu, a następnie wyświetlić je wszystkie. $tekst=mysql_query(‘select tekst from tabela’);
while($wrs=mysql_fetch_row($sql))
echo ‘<p>’.$wrs[0] .’lt;/pgt;’; //Wyświetlenie poszczególnych tekstów w oddzielnych paragrafach.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest spam?

    SPAM jest to niepożądane zjawisko powszechnie występujące w Internecie. Towarzyszy ono nieodłącznie wszelkim sieciom komputerowym od początku ich istnienia. SPAMem określa się niechciane wiadomości przesyłane do użytkowników sieci najczęści

  • Jak usunąć historię przeglądanych stron?

    Chciałbyś usunąć historię przeglądanych stron, a nie wiesz jak tego dokonać? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem w którym pokażemy sposób na czyszczenie historii.

  • Dodowanie obrazków na forach

    Krótki poradnik dla początkujących, którzy chcieliby dowiedzieć się jak zamieszczać zdjęcia na różnego rodzaju forach. Współczesne fora oferują bardzo wygodną możliwość umieszczania na nich naszych obrazków.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Tekst w SQL - jak umieścić na stronie tekst umieszczony w bazie danych