Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Tablice asocjacyjne w składni Javascript

Kategoria: Internet, 10 sierpień 2011, 08:37, ilość odsłon: 2844

Tablice asocjacyjne (ang. associative array) można inaczej nazwać tablicami skojarzeniowymi. Podstawową różnicą jest ich sposób indeksowania, różny od klasycznego.

Tablice asocjacyjne są indeksowane słowami, które nazywamy kluczami tablicy. Przypominają swoistego rodzaju mapy czy swoistego rodzaju drogowskazy, w których kierunek wyznaczają klucze tablicy.
Ponieważ z punktu widzenia Javascript tablice asocjacyjne są zwykłymi tablicami różniącymi się od zwykłych tylko sposobem indeksowania (kluczami), deklarujemy je w standardowy sposób:
var nowa_Tablica = new Array();
Przypisanie wartości (wypełnianie tablicy, utworzenie pary unikalny klucz -> wartość) odbywa się również w klasyczny sposób:
nowa_Tablica[‘jakis_klucz’] = ‘jakaś wartość’;
Do odczytywania pary unikalny klucz -> wartość (lub każdej z nich) służy struktura sterująca odczytująca właściwości obiektów, tzw. pętla for .... in:
for (i in nowa_Tablica) {
jakieś instrukcje
}
gdzie i jest kluczem tablicy (jakąś właściwością), a wartość klucza (właściwości) odczytujemy z wyrażenia nowa_Tablica[i].
Przykład stworzenia tablicy asocjacyjnej, w której kluczem będzie nazwisko, a wartością imię. Tablica asocjacyjna stworzona zostanie z dwóch tablic standardowych, w których jedna będzie zawierać nazwiska, a druga odpowiadające im imiona:
var nazwiska = [‘Kowalski’, ‘Nowak’, ‘Pospolite’]; //tablica nazwisk
var imie = [‘Andrzej, ‘Bogdan, ‘Wojtek’]; //tablica imion
var nowa_Tablica = new Array();
for (var x = 0; x < nazwiska.length; x++) //odczytywanie tablicy
nowa_Tablica[nazwiska[x]] = imie[x]; //przypisywanie klucza i wartości tablicy asocjacyjnej
for (i in nowa_Tablica) {
wynik = i + ‘ ‘ + nowa_Tablica[i]; //Nazwisko i imię rozdzielone spacją;
}
Należy pamiętać, że Javascript rozróżnia duże i małe litery. Tak więc klucz ‘Nazwisko’ będzie innym kluczem niż ‘nazwisko’. Tablice asocjacyjne używa się do odczytywania nazw i wartości obiektów znajdujących się aktualnie w pamięci przeglądarki.

Inne porady z tej kategorii:

  • Wszystko o twardej spacji

    Twarda spacja (ang. hard space) jest często utożsamiana z niełamliwą spacją, chociaż istnieje między nimi niewielka, z reguły nieistotna różnica.

  • Del html - wszystko o znaczniku składni HTML <del>

    Język HTML nie jest zbyt skomplikowany. Umożliwia on przekształcenie zapisu tekstowego w formę graficzną.

  • Co to jest p2p?

    Kiedy pobieramy z siecie internetowej pliki, możemy pobierać je bezpośrednio ze stosownych serwerów, ale też na zasadzie wymiany między użytkownikami.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Tablice asocjacyjne w składni Javascript