Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Szyfrowanie danych – jak najlepiej szyfrować dane?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 20 maj 2011, 09:25, ilość odsłon: 1531

Szyfrowanie danych to rzecz dość istotna, jeśli przechowujemy na komputerze istotne informacje. Zabezpieczenie ich szyfrem pozwoli nam upewnić się, że nie będą one dostępne w wypadku kradzieży. Jak najlepiej zaszyfrować dane?

Szyfrowanie danych

Przy szyfrowaniu danych używa się specjalnego algorytmu, do którego odszyfrowania potrzebny jest specjalny klucz. W przypadku przesyłania danych na serwer klucze szyfrowania danych są określane w momencie nawiązania połączenia przez komputery. Można również zetknąć się z sytuacją, w której szyfrowanie danych może zostać zainicjowane przez komputer użytkownika lub przez serwer. Ogólnie w Połączenia sieciowe obsługują dwa typy szyfrowania: szyfrowanie MPPE firmy Microsoft, w którym jest stosowana metoda RSA RC4 oraz Implementacja protokołu zabezpieczeń IPSec, w której jest stosowane szyfrowanie DES (Data Encryption Standard). Każda z tych metod obsługuje wiele poziomów szyfrowania.

91

 


Standardowe MPPE zabezpiecza nasze dane algorytmem 40 i 56 bitowym, zaś jego silniejsza wersja wykorzystuje aż 128 bitów. IPSec DES obsługuje algorytm 56-bitowy, a przy użyciu IPSec Triple DES używa się 3DES. Do szyfrowania na komputerze możemy używać wielu przeznaczonych do tego aplikacji – znajdują się one w osobnym dziale naszego portalu.


Jak najlepiej szyfrować dane?


Odpowiedź na pytanie, będące tytułem tej porady, jest dość prosta – im silniejszy algorytm szyfrowania, tym lepsza ochrona danych. Dodatkowo przy przesyłaniu warto zwrócić uwagę na wbudowane w klienta systemy zabezpieczające przed wykradaniem informacji. Dlatego też choć hakerzy mają dobre metody wykradania informacji, możemy je zabezpieczyć przed kradzieżą. Istnieją także sposoby szyfrowania całych dysków twardych oraz poszczególnych ich partycji – polecamy w tym celu osobne porady, znajdujące się na łamach naszego vortalu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Iframe html - wszystko o znaczniku składni HTML <iframe>

    W języku HTML mamy możliwość zbudowania strony takiej jak chcemy. Po co mamy ramki pływające?

  • Ardamax keylogger – czy jest groźny?

    Ardamax keylogger to program, którego zadaniem jest śledzenie poczynań użytkownika. Innymi słowami rzecz ujmując, mamy tu do czynienia z wirtualnym szpiegiem, który monitoruje aktywność na komputerze oraz zapisuje ją w postaci specjalnego logu.

  • Rozszerzenie dat - czym otworzyć?

    Od czasu do czasu zdarza nam się spotkać w sieci pliki mające rozszerzenie „.dat”. Są to pliki używane w systemach operacyjnych z rodziny Windows, który służy do przechowywania informacji o aktywności użytkownika.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Szyfrowanie danych – jak najlepiej szyfrować dane?