Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Stylizowanie tabel za pomocą arkuszy stylów CSS

Kategoria: Internet, 05 sierpień 2011, 14:27, ilość odsłon: 1328

Wykorzystywanie tabel do tworzenia stron jest bardzo powszechnie stosowane ze względu na łatwy, czytelny i wygodny sposób prezentowania informacji, np. wykaz towarów z ceną, jednostką i ilością dostępnych sztuk.

Stylizowanie tabel za pomocą arkuszy stylów CSS daje szerokie pole dla inwencji twórczej projektanta strony. Można w szeroki sposób określić wielkość, obramowanie, tło poszczególnych komórek (cel), odstępy między nimi, odstępy od krawędzi celi, czcionki, równanie w poszczególnych komórkach oraz wiele innych cech całej tabeli lub poszczególnej komórki. Właściwości, dzięki którym wykonujemy stylizowanie tabel możemy podzielić na kilka grup. Tu omówimy w skrócie kilka z właściwości pozwalających określić obramowania w tabeli:

border-collapse - określa model wyświetlania obramowania tabeli pomiędzy komórkami. Możliwe jest użycie obramowania w postaci pojedynczej linii (collapse) albo obramowania dla każdej komórki osobno, które będą od siebie odseparowane (separate).

border-spacing: odstęp pomiędzy obramowaniem poszczególnych cel. Podajemy wartość, korzystając z jednostek długości. Możemy podać jedną wartość określającą wszystkie odstępy lub dwie wartości (rozdzielone spacją) określające kolejno poziomy oraz pionowy odstęp.

empty-cells - określa czy obramowanie wokół pustych komórek tabeli ma zostać pokazane czy ukryte.
show - pokazuje obramowanie wokół pustych komórek;
hide - ukrywa obramowanie wokół pustych komórek

border-width: określa grubości obramowania. Można ustalić kilka wartości jednocześnie, w zależności od ilości podanych parametrów:
jedna wartość – szerokość obramowania dla wszystkich krawędzi;
dwie wartości - różne szerokości obramowania dla krawędzi poziomych i pionowych;
trzy wartości - pierwsza określa szerokości górnej krawędzi, druga - obie pionowe, a trzecia dolną
cztery wartości - szerokość obramowania dla każdej krawędzi, w kolejności: górna, prawa dolna, lewa.

outline-style: - określa styl obramowania.
Dopuszczalne wartości to: none, dashed, dotted, solid, double, groove, ridge, inset i outset.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest strona internetowa?

    Choć pytanie w tytule tej porady może brzmieć nieco dziecinnie, to jednak zastanówmy się, jak przeciętny użytkownik zdefiniowałby pojecie „strona internetowa”?

  • Head html - wszystko o sekcji head w HTMLu

    Zaczynając składać nasz dokument HTML w całość, musimy oprzeć się na pewnych regułach stanowiących jego szkielet.

  • Język SQL - składnia, zastosowanie

    Język sql służy do pracy z bazami danych. Jest to system zapytań, który pozwala nam stworzyć bazę danych, tabelę (miejsce gdzie dane są trzymane), pracować z danymi (dodawać je, zmieniać i usuwać), a jak już nam są niepotrzebne to kasować


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Stylizowanie tabel za pomocą arkuszy stylów CSS