Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Skaner- rodzaje, działanie, definicja

Kategoria: Narzędzia, 18 sierpień 2011, 13:09, ilość odsłon: 1948

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie co to jest skaner i jak działa, to jest to, jednym słowem, urządzenie działające odwrotnie do drukarki.

Podczas gdy zadaniem drukarki jest przeniesienie tego, co w komputerze na papier, to adekwatnie zadaniem skanera jest przeniesienie tego, co na papierze do komputera. Dokładniej mówiąc skaner jest to mechaniczno-optyczne urządzenie, za pomocą którego tekst, zdjęcie lub jakikolwiek inny dokument na papierze możemy przekształcić w plik komputerowy. Skaner odczytuje informacje z obrazu w sposób przebiegowy, to znaczy fragment po fragmencie rejestruje elementy obrazu.

Wiedząc co to jest skaner można przejść do wymienienia jego rodzajów. Otóż wyróżniamy cztery rodzaje skanerów. Pierwszy rodzaj to skaner optyczny. To właśnie ten rodzaj skanera, który stosujemy w pracy z komputerem. Za jego pomocą przetwarzamy obraz rzeczywisty w cyfrowy, co umożliwia jego dalszą obróbkę. Oprócz komputerowego ma ona również zastosowanie w systemach zabezpieczeń oraz badaniach naukowych. Kolejny rodzaj skanera to skaner magnetyczny. Działanie skanera magnetycznego wykorzystywane jest głównie w kartach płatniczych. Skaner elektroniczny, kolejny rodzaj, działa na zasadzie wykorzystania czytnika, który odczytuje informacje z obiektu. Na tego rodzaju skanerach opierają swoje działanie karty elektroniczne. Ostatnim rodzajem skanerów są skanery radiowe o zasięgu dochodzącym nawet do kilkunastu centymetrów. Innym sposobem podziału skanerów jest podział na skanery płaskie i skanery ręczne.

Teraz, wiedząc już co to jest skaner, łatwo się domyślić, że najczęściej wykorzystywany jest on przez ludzi na przykład do tworzenia kopii dokumentów, które mamy na papierze, w celu utworzenia ich elektronicznej kopii. Posiadanie takiego urządzenia jak skaner znacznie ułatwia załatwienie wielu spraw. Nie trzeba już na przykład listownie wysyłać kopii dokumentów, zamiast tego można je zeskanować i wysłać drogą mailową.

Inne porady z tej kategorii:

  • Formatowanie dysku – jaki program wybrać?

    Formatowanie dysku to proces, który powinien zostać wykonany dogłębnie, aby użytkownika nie spotkała nieprzyjemna niespodzianka i nie okazało się, że pozostały na nim zbędne pliki.

  • Formatowanie tekstu w programie Word krok po kroku

    Wchodzący w skład pakietu Office program Word cieszy się dość dużą popularnością z wielu względów, a jednym z nich jest praktycznie niczym nieograniczona możliwość formatowania tekstu.

  • Pliki uif czym otworzyć?

    Pliki w formacie .uif występują dość rzadko, jednak może się zdarzyć, że taki pobierzemy lub też dostaniemy. Co robić wówczas? Czym go otworzyć i do czego służy? To zaraz wyjaśnimy.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Skaner- rodzaje, działanie, definicja