Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Sfc.exe – jak używać tego narzędzia?

Kategoria: Narzędzia, 31 maj 2011, 10:32, ilość odsłon: 5805

SFC (System File Check) to mało znane narzędzie systemu Windows XP, o którym pojecie mają tylko specjaliści.

Trochę szkoda, ponieważ jest to rzecz przydatna dla każdego użytkownika, zaś jej stosowanie wcale nie wymaga jakiejś specjalistycznej wiedzy.

Kiedy stosujemy SFC.exe?

Narzędzia tego można używać w sytuacji, gdy mimo czyszczenia rejestru i używania programów optymalizujących system, ten zawiesza się od czasu do czasu, traci stabilność, a także potrafi przerwać działanie aplikacji. Przyczyną może być uszkodzona lub nieprawidłowa biblioteka DLL. Uruchamiamy wówczas SFC. Aby tego dokonać, klikamy na START, a w okienku konsoli wpisujemy CMD.

sfc.exe

Ukazuje nam się okno konsoli. Wpisujemy „sfc” i zatwierdzamy ENTER.

sfc.exe

Gotowe. Mamy narzędzie wraz z pełną listą dostępnych komend.

sfc.exe

Gdy wpiszemy SFC/SCANNOW, SFC przeegzaminuje najważniejsze katalogi systemowe i określone typy plików. Są wśród nich: 386, COM, DLL, DRV, EXE, HLP, INF, MPD, OCX, SCR, SYS i VXD. Jeżeli narzędzie podczas skanowania trafi na uszkodzone pliki,  zostają one zastąpione prawidłowymi wersjami. Warto przy tym podkreślić, że SFC jest w stanie samodzielnie wypakować potrzebne pliki z archiwów Windows XP skompresowanych w formacie CAB. Może być także wymagane włożenie płyty instalacyjnej z systemem operacyjnym.

sfc.exe

sfc.exe


Przeprowadzanie takiej operacji raz na miesiąc pozwoli upewnić się, że nie mamy w systemie żadnych uszkodzonych bibliotek DLL, co z koeli gwarantuje większa stabilność oraz wydajność naszego komputera. Jak widać jest to dość nieskomplikowana operacja, więc wykonać ją może praktycznie każdy bez większego wysiłku. W przypadku pojawienia się w konsoli jakiegoś błędu, musimy sprawdzić, czy nie zdarzyła się literówka podczas wpisywania komendy.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak podkręcić procesor?

    Przeczytaj o tym jak podrasować procesor i czy warto się w ogóle za to zabierać.

  • Co to jest partycja?

    Pojęciem komputerowym, często sprawiającym problem osobom, których wiedza na temat komputerów jest przeciętna, jest "partycja".

  • Konwersja PDF do Word

    Od czasu do czasu zdarza nam się trafić na plik zapisany w formacie PDF, który chcielibyśmy zmienić pod względem treści czy też po prostu mieć do dyspozycji jego edytowalną treść. Czy jest to możliwe?


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Sfc.exe – jak używać tego narzędzia?