Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Serwer dedykowany - co to jest?

Kategoria: Internet, 13 maj 2011, 09:37, ilość odsłon: 7683

Użytkownicy komputerów, a zwłaszcza gracze, z pewnością nieraz natknęli się na określenie „serwer dedykowany”. Co oznacza ten termin? Co to jest „serwer”, wyjaśnialiśmy już w innej poradzie. A czym się różni od niego „dedykowany”

Serwer dedykowany to oddzielny komputer pełniący rolę serwera tylko dla jednego, określonego konkretnie usługobiorcy. Najczęściej jest oferowany przez firmy zajmujące się hostingiem. Tego typu serwer służy do instalowania oprogramowania. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować tam system operacyjny. Na tego typu serwerach prowadzi się usługi internetowe, poczynając od stron www, poprzez pocztę idąc, na radiach internetowe kończąc. Można także oferować hosting innym.    

Serwer_dedykowany


Dostęp do opcji zarządzania serwerów dedykowanych odbywa się głównie poprzez protokół SSH. W sieci możemy znaleźć oferty wielu firm oferujących tego typu serwery. Cena uzależniona jest od ilości miejsca na serwerze i szybkości transmisji danych. Niektóre firmy mają limit na transfery danych, niektóre mają ograniczenia – wszystko zależy od konkretnego usługodawcy. Warto też zauważyć, że niektóre firmy organizują promocje, oferując niewielki ilości miejsca na serwerze dedykowanym za niewielką kwotę lub wręcz za darmo.

Serwery znajdują się przeważnie w specjalnych miejscach, zwanych serwerowniami, gdzie znajdują się pod opieką fachowej ekipy technicznej. Firmy udostępniające miejsca na serwerach oferują często także programy zabezpieczające, a także wygodne panele zarządzania czy też nawet darmowe, wliczone w cenę usługi kreatory stron WWW. Nie tylko firmy mogą najmować miejsce – osoby prywatne również mogą nabyć miejsce na serwerze dedykowanym, aby np. założyć tam swą stronę. Radzimy przed zakupem miejsca porównać ceny firm świadczących tego typu usługi.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest Wordpress?

    WordPress jest uznawany powszechnie za najlepszy system blogowy. Jest on projektem Open Source i nad jego rozbudową od prawie dziesięciu lat (powstanie Wordpressa to 2002 rok) pracuje ogromna ilość osób.

  • Br html - wszystko o znaczniku składni HTML

    We frazach w kodowaniu HTML nie wolno zapominać o tym, aby kończyć zapis znakiem zamykającym. Jednym z wyjątków od ww. reguły jest znacznik Br.

  • Co to jest Ares?

    Jeżeli chcemy pobrać z sieci internetowej pliki takie jak muzyka, filmy, gry, bądź oprogramowanie przy pomocy systemu p2p, możemy skorzystać z aplikacji / witryn typu eMule, z torrentów, ale też z programu Ares.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Serwer dedykowany - co to jest?