Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Rozszerzenie dat - czym otworzyć?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 02 sierpień 2011, 13:47, ilość odsłon: 12152

Od czasu do czasu zdarza nam się spotkać w sieci pliki mające rozszerzenie „.dat”. Są to pliki używane w systemach operacyjnych z rodziny Windows, który służy do przechowywania informacji o aktywności użytkownika.

Znajdują się tam informacje jak zapytania użytkownika, odwiedzane adresy URL, a także lista ostatnio otwartych plików. Pomaga to między innymi w autouzupełnianiu formularzy i zapytań wpisywanych do Internet Explorera. Przyjęło się uważać, że pliki .dat nie są zapisane w formacie, który człowiek potrafi bezpośrednio odczytać. Jest to jednak błędne stwierdzenie.

Otwieranie pliku .dat

Jeśli w pliku tego typu mamy zawarte informacje tekstowe, powinniśmy bez problemu otworzyć go za pomocą edytora tekstu, jak na przykład systemowy Notatnik. Jeśli jednak takie rozszerzenie ma plik wideo, możemy użyć CyberLink PowerDirector lub też VLC Media Player. Trzecim rodzajem pliku .dat mogą być pozyskiwane z Microsoft Exchange Server pliki Winmail.dat. Są to zapisane w formacie .rtf pliki zawierające informacje przesłane przez Microsoft Exchange Server. Na systemach Windows można otworzyć je trzema różnymi programami: Microsoft Windows Mail, Microsoft Outlook oraz Encryptomatic Message Viewer Lit. Inna opcja to zmiana rozszerzenia pliku – np. z „.dat” na „.mpeg”. W wielu przypadkach umożliwia ona odczytanie pliku domyślnym dla danego formatu programem.

Warto zauważyć, że pliki .dat mogą być ukryte. Aby uczynić je widocznymi, wchodzimy w Eksploratorze Windows do Narzędzi, tam klikamy na Opcje Folderów. Następnie wchodzimy w zakładkę Widok i odznaczamy opcję Ukryj rozszerzenia znanych plików. Klikamy Zastosuj, OK. i w tym momencie pliki .dat stają się dla nas widoczne.

UWAGA! Nie zaleca się modyfikacji plików osobom, które nie mają doświadczenia – modyfikacje mogą spowodować wadliwe działanie programów lub aplikacji!

Inne porady z tej kategorii:

  • Dialer – co to jest i jak się przed nim chronić?

    W Internecie roi się od różnorakich zagrożeń. Mamy wirusy, keyloggery, konie trojańskie i inne niepożądane elementy, które mogą kompletnie zrujnować system lub zaszkodzić użytkownikowi. Jednym z tego typów zagrożeń jest dialer. To złośli

  • Szyfrowanie dysku – w jaki sposób szyfrować dane z dysku?

    Po co szyfrować dane na dysku twardym? Oczywiście po to, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Każde szyfrowanie danych jest oparte na kluczu umożliwiającym zaszyfrowanie i odszyfrowanie wskazanych przez nas informacji.

  • Jak ograniczyć liczbę prób logowania (Windows Vista)?

    W Windows Vista możemy w prosty sposób poprawić swój poziom bezpieczeństwa poprzez ustalenie ile prób logowania może wykonać użytkownik naszego komputera. Żeby ustawić ten parametr nalezy posłużyć się specjalnym narzędziem (Start, w polu w


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Rozszerzenie dat - czym otworzyć?