Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Rogueware – czym grozi?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 13 maj 2011, 09:40, ilość odsłon: 966

Rogueware to termin jeszcze mniej znany, jednak – niestety – z biegiem czasu będzie coraz bardziej spotykany. Jest to złośliwa aplikacja do wyłudzania pieniędzy. Z pozoru udaje pakiet ochronny, rozpoczyna skan systemu i alarmuje użytkownika o wy

Jak oceniają to eksperci, złośliwe komponenty tego typu spowodowały już na świecie straty w wysokości ponad 30 milionów dolarów. Jako że rogueware pojawia się często na najpopularniejszych portalach społecznościowych – jak Facebook, MySpace, Twitter czy Digg – ma naprawdę spory zasięg globalny.

rogueware

Rogueware spotykamy także na różnych stronach internetowych. Nie należy jednak dać się nabrać na fałszywe informacje o zagrożeniu. Także jeśli zamykamy tego typu stronę i dostajemy informację, że aplikacja nie zakończyła skanowania, nie zwracamy na to uwagi i wycofujemy się z niej. Możemy zresztą rozpoznać, że jest to fałszywka, ponieważ lista folderów z lewej strony z pewnością różni się od naszej, nadto mogą być one podpisane w innym języku niż polski. Czasem zdarzają się też zabawne wpadki – na obrazku powyżej widzimy pulpit Windows XP stworzony przez wirusa dla użytkownika Windows 7.

Oczywiście rogueware sam w sobie nie pobiera żadnych pieniędzy z konta, jednakże mniej znający się na rzeczy użytkownicy mogą łatwo dać się nabrać i paść ofiarą wyłudzenia. Dlatego nie ufajmy żadnym „sieciowym skanerom” antywirusowym czy też innym tego typu stronom. Do ochrony doskonale nadają się za to programy, dostępne na stronach naszego wortalu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co zrobić, gdy USB nie działa?

    Port USB jest niezaprzeczalnie najbardziej popularnym portem służącym do podłączania do naszego komputera najróżniejszych urządzeń.

  • Wi-Fi a Bluetooth – zasady działania i różnice

    We współczesnym świecie mamy dwie główne metody przesyłania danych między komputerem a urządzeniami mobilnymi – Wi-Fi i Bluetooth. A dlaczego nie ma jednego, uniwersalnego? Czym różni się Bluetooth od Wi-Fi? Z grubsza chodzi tu o różnice w

  • Dobra ochrona antywirusowa dla naszego komputera

    Trudno sobie wyobrazić, żeby nasz komputer nie był wyposażony w żaden skuteczny mechanizm obrony przed nieustannymi atakami z sieci. Do tego celu można wykorzystać firewall, który należałoby podeprzeć jakimś dobrym i sprawdzonym programem an


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Rogueware – czym grozi?