Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Rejestr systemowy – co modyfikować żeby nie zepsuć systemu?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 30 maj 2011, 09:42, ilość odsłon: 1337

Z pewnością każdy użytkownik nie raz słyszał o rejestrze systemu Windows, a nawet czyścił go za pomocą odpowiednich programów. Czym jednak właściwie on jest i co robić, aby go nie popsuć?

Co to jest rejestr systemu Windows?

Rejestr ustawień w systemach operacyjnych Windows to hierarchiczna baza danych konfiguracyjnych. Są w niej przechowywane informacje o konfiguracji i ustawieniach m.in. użytkowników, urządzeń podłączonych do komputera, zainstalowanych programów. Można go edytować za pomocą aplikacji Registry Editor, która uruchamiamy klikając na START, a potem wpisując w okienku konsoli  „regedit”

rejestr systemu

Wówczas wyskoczy nam takie oto okienko

rejestr systemu

Co oznaczają dane foldery?

HKEY_CLASSES_ROOT – tutaj mamy przyporządkowane typy plików do aplikacji, czyli jeżeli na przykład programem domyślnym dla plików JPG jest XnView, to właśnie system ma tą informację w tym miejscu. Trzyma tu też zarejestrowane klasy COM.

HKEY_CURRENT_USER – znajduje się tu konfiguracja profilu aktualnie zalogowanego użytkownika, a więc wszystkie ustawienia, od tapety zaczynając, na skrótach klawiaturowych kończąc

HKEY_LOCAL_MACHINE – tutaj magazynowane są informacje o i systemie operacyjnym i sprzęcie. Zawarte są tu dane wszystkich komponentów naszej maszyny wraz z parametrami uruchamia

HKEY_USERS – ten folder zawiera profile wszystkich użytkowników korzystających z tego komputera i systemu operacyjnego

HKEY_CURRENT_CONFIG - informacje o bieżącym profilu sprzętowym.

Co modyfikować żeby nie zepsuć systemu?

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że folder HKEY_LOCAL_MACHINE powinien być modyfikowany wyłącznie przez zaawansowanych użytkowników. O ile typy plików możemy przyporządkować do aplikacji w każdej chwili ponownie, nawet z eksploratora Windows, o tyle podanie systemowi złych danych o sprzęcie czy też nieprawidłowa zmiana jego parametrów mogą skutkować nawet koniecznością reinstalacji systemu.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Rejestr systemowy – co modyfikować żeby nie zepsuć systemu?