Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie w Visual Basic – jak zacząć

Kategoria: Narzędzia, 07 wrzesień 2011, 13:34, ilość odsłon: 1948

Visual Basic to stworzony przez Microsoft język programowania wysokiego poziomu.

Wykorzystuje on technologię ActiveX, a warto zauważyć, że powstał na bazie języka Basic, znanego z komputerów 8-bitowych.Pozwala on na używanie kilkuset instrukcji, słów kluczowych oraz funkcji. Stosuje się go w rozbudowanych aplikacjach jako język skryptowy, którym tworzymy makra oraz aplikacje. Jak zacząć z nim swoją przygodę?

Nauka Visual Basic

W sieci możemy znaleźć wiele stron, dzięki którym nauczymy się programowania w tym języku. Jedna z nich to http://www.e-programme.info/index.php?show=kurs. Mamy tu dość dobrze zaplanowany kurs, na który składają się dwadzieścia trzy lekcje, stopniowo wprowadzające w zagadnienie. Kurs oparty jest na używaniu Visual Basic 6.0, czyli darmowa aplikacja programistyczna, zawierająca od razu kompilator.

Za polskie centrum osób używających Visual Basic uznawana jest ta strona: http://www.vb4all.pl/teoria/. Znajdziemy tu opisy wszystkich jego kluczowych funkcji, jak zmienne, stałe, funkcje czy procedury. Na stronie mamy także dostęp do przykładowych zadań, dzięki którym możemy przetestować już nabyte umiejętności. Mamy także szczegółowo wyjaśnione trzy rodzaje błędów, jakie można popełnić podczas programowania w Visual Basic.

A dlaczego warto poznać ten właśnie język? Pozwala on na tworzenie różnego rodzaju użytecznych programików i aplikacji. Przykłady można by mnożyć, więc podamy tylko dwa. Jeden z nich to darmowa aplikacja Start Menu Cleaner. Pozwala ona na oczyszczanie menu start i pulpitu z martwych skrótów.  Druga to Graphic – program graficzny będący nieco rozbudowanym Paintem. Jak więc widać zastosowania VB są dość różnorodne – od aplikacji narzędziowo-systemowych po grafikę. A jako że kursy tego języka są za darmo, przygodę z programowaniem w tym języku można zacząć w każdej chwili.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak dodać program do autostartu?

    Każdy z nas, pracując z komputerem, chciałby, aby praca ta była jak najwygodniejsza, bezproblemowa, a programy uruchamiały się szybko i były zawsze pod ręką.

  • Jak wykonać formatowanie dysku?

    Formatowanie dysku to proces, który przygotowuje dysk twardy, partycję lub inny rodzaj nośnika danych do zapisu danych.

  • Ivona

    Syntezator mowy IVONA to aplikacja, dzięki której mamy możliwość używania komputerowego lektora. Może on odczytywać zarówno napisy w filmach, jak też i czytać zadany mu tekst.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie w Visual Basic – jak zacząć