Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie w języku Pascal – jak zacząć

Kategoria: Bezpieczeństwo, 07 wrzesień 2011, 13:28, ilość odsłon: 911

Pascal to jeden z języków programowania, który niegdyś zaliczał się do najpopularniejszych na świecie.

Wśród jego zalet wymienia się to, że jest uniwersalny i dość wysokiego poziomu. Powstał w oparciu o język Algol. Wielu informatyków poleca go jako pierwszy język, jakiego powinni się uczyć początkujący programiści. Jak jednak zabrać się do jego nauki? I dlaczego warto?

Nauka języka Pascal

Pascal umożliwia stworzenie programów zarówno prostych, jaki i złożonych. Dodatkowo za pomocą języka Object Pascal można tworzyć również aplikacje okienkowe. Musimy mieć pod ręką kompilator, jednak najczęściej edytory tego języka mają go od razu wbudowanego, więc nie jest to żadnym kłopotem. Programy w Pascalu buduje się za pomocą funkcji oraz procedur. Wykonują one komendy stworzone przez użytkownika, co pozwala na dokonanie obliczeń lub też tworzenie bez konieczności przepisywania kodu. W Pascalu korzysta się również z modułów, czyli bibliotek, w których gromadzone są wspomniane procedury i funkcje.


W sieci można odnaleźć wiele darmowych kursów, wprowadzających krok po kroku w arkana tego języka. Jeden z nich znajduje się na tej stronie: http://www.pascal.yoyo.pl/. Kurs TURBO Pascala znajdziemy natomiast tutaj: http://turbopascal.skryptoteka.pl//. Oczywiście w sieci jest o wiele więcej tego typu darmowych lekcji (np. http://main.edu.pl/en/user.phtml?op=show&page=pascal&c=40000) . Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „Kurs Pascala”, aby ukazała się strona z mnóstwem wyników odpowiadających naszemu zapytaniu. Dzięki temu bez konieczności wydawania choćby grosza nauczymy się całkowicie programowania w tym języku, a do czego może się to przydać – to zależy oczywiście od użytkownika. Polecamy zatem naukę Pascala – to jeden z najbardziej wszechstronnych języków programowania!

Inne porady z tej kategorii:

  • Programowanie w języku Delphi – jak zacząć

    Delphi, zwany niegdyś Object Pascalem to jeden z języków programowania, którego można używać w środowiskach firmy Borland, Embarcadero, Microsoft (Delphi Prism) oraz w środowisku Lazarus.

  • Co to jest intranet?

    Otóż intranet jest to sieć komputerowa, która stworzona jest specjalnie dla prywatnych przedsiębiorstw.

  • Co to jest spyware?

    Korzystając z komutera, cały czas narażeni jesteśmy na działanie złośliwych aplikacji, które przenosząc wirus, próbują zainfekować nasz komputer, oraz na działanie tak zwanych aplikacji typu spyware.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie w języku Pascal – jak zacząć