Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie w języku Delphi – jak zacząć

Kategoria: Bezpieczeństwo, 07 wrzesień 2011, 13:24, ilość odsłon: 2652

Delphi, zwany niegdyś Object Pascalem to jeden z języków programowania, którego można używać w środowiskach firmy Borland, Embarcadero, Microsoft (Delphi Prism) oraz w środowisku Lazarus.


Są one zintegrowanymi środowiskami programistycznymi typu RAD, działającymi zgodnie z zasadą dwustronnej edycji. Programy tworzone w Delphi dla Win32 muszą zostać skompilowane do postaci kodu binarnego przed pierwszym wykonaniem, ale zanim je skończymy, wypada wiedzieć, jak się do nich zabrać. Oto krótka porada na ten temat.

Programowanie w Delphi

W sieci istnieje mnóstwo stron poświęconych programowaniu w tym języku. Dowiemy się z nich, jak tworzyć algorytmy (jak na przykład Dijkstra), kodować tekst, dzielić go, mieszać elementy tablicy, tworzyć wykresy funkcji czy przeliczać liczby na dowolny system, a także o takich praktycznych rzeczach, jak choćby scrollowanie tekstu, tworzenie efektów typu obracające się bryły, czy tworzenie baz danych MySQL.

Jeśli chcemy programować w tym właśnie języku, dobrze znaleźć internetowy kurs, który pokaże nam krok po kroku wszystkie związane z nim zagadnienia. Jeden z takich znajduje się tutaj (LINK „TUTAJ” - swiatinformatyki.ovh.org/delphi.php). Mamy tu kolejne lekcje, prowadzące nas w coraz bardziej zaawansowane komendy i rozkazy tego języka. Inny kurs typu „krok po kroku” wypatrzymy w tym miejscu delphi7.yoyo.pl/kurs/index.html. Mamy tu siedem lekcji, po zaliczeniu których każdy powinien być w stanie

W przypadku niektórych kursów może być nam potrzebny kompilator Delphi. W sieci można znaleźć sporo darmowych, jak na przykład FreePascalCompiler. Istnieją także aplikacje, pozwalające na konwersję programów napisanych w języku Delphi na inne, jak na przykład Delphi to C++ Builder 1.5. Także niektóre edytory do pisania programów zawierają zaimplementowany kompilator, co znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie w języku Delphi – jak zacząć