Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie strukturalne – jak zacząć

Kategoria: Bezpieczeństwo, 07 wrzesień 2011, 13:22, ilość odsłon: 756

Jednym z najczęściej używanych sposobów programowania jest programowanie strukturalne.

Cóż to oznacza? Mamy tu do czynienia z paradygmatem zalecającym hierarchiczne dzielenie kodu na bloki, z jednym punktem wejścia i jednym lub wieloma punktami wyjścia. W tej metodzie chodzi przede wszystkim o nieużywanie (lub maksymalne ograniczenie) instrukcji skoku (goto). Dobrymi strukturami są na przykład instrukcje warunkowe (if, if...else), pętle (while, repeat), wyboru (case, ale nie switch z C i potomnych). Strukturalność zakłócają instrukcje typu: break, continue, switch (w C itp.), które jednak w niektórych przypadkach znacząco podnoszą czytelność kodu. Jak najlepiej zacząć swoją naukę programowania strukturalnego?

Programowanie strukturalne

Programowania strukturalnego używa każdy język programowania – Delphi, Pascal, Visual Basic i inne. jeżeli znamy już nieco jakiś język, możemy pościągać z sieci przykładowe aplikacje stworzone przez programowanie strukturalne. Przykładowe wyjaśnienie, na czym polega programowanie strukturalne (stworzone pod katem Turbo Pascala), znajduje się na tej stronie: azja.webd.pl/studium/Rok_I/ps/ps.html. Przez analizę przykładów człowiek łatwo zrozumie, w jaki sposób działa całość.

Dość duża i bogata w treść strona to także ta: javascript.about.com/library/blstruc1.htm. Jest co prawda wykonana w języku angielskim, jednak kod programu nie wymaga znajomości tego języka, więc nawet jeśli nie znamy dobrze angielskiego, przykłady możemy zastosować do ćwiczeń. Inną metodą nauki jest zaopatrzenie się w odpowiednie podręczniki bądź też odwiedzenia forów poświęconych programowaniu. Można znaleźć tam nie tylko opisy funkcji i algorytmów, ale też i samemu zadać pytanie w sprawie nurtującego nas problemu.

Programowanie strukturalne jest rzeczą niezbędną dla każdego, kto chce zawodowo zajmować się takimi rzeczami. Dlatego też powinno się położyć szczególny nacisk na naukę tego właśnie sposobu programowania.

Inne porady z tej kategorii:

  • Programowanie w Turbo Pascalu

    Turbo Pascal jest jednym z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal i choć obecnie nie jest już rozwijany, to wciąż cieszy się dużą popularnością wśród programistów.

  • Szyfrowanie danych – jak najlepiej szyfrować dane?

    Szyfrowanie danych to rzecz dość istotna, jeśli przechowujemy na komputerze istotne informacje. Zabezpieczenie ich szyfrem pozwoli nam upewnić się, że nie będą one dostępne w wypadku kradzieży. Jak najlepiej zaszyfrować dane?

  • Ukrywanie adresu IP

    IP, czyli Internet Protocol, to coś w rodzaju „Peselu komputera”. To unikalny numer, który identyfikuje nasz sprzęt w sieci. Czasem jednak chcielibyśmy poczuć się tam anonimowo i zastanawiamy, czy jest możliwe ukrywanie adresu IP? Całkowicie t


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie strukturalne – jak zacząć