Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie na Androida – praktyczne porady

Kategoria: Bezpieczeństwo, 07 wrzesień 2011, 13:20, ilość odsłon: 5204

Android to uznana na całym świecie platforma programowa dla urządzeń mobilnych.

Mamy tu system operacyjny, warstwę oprogramowania pośredniczącego (middleware) i kluczowe aplikacje. Jako że mamy tu Software Development Kit, otrzymujemy narzędzia i interfejs (API), umożliwiające tworzenie aplikacji z użyciem języka Java. Oto kilka praktycznych porad, jak się do tego zabrać.
- Każdy projekt Androida charakteryzuje się następującą strukturą katalogów:
AndroidManifest.xml – główny plik zawierający listę komponentów aplikacji, uprawnień i innych potrzebnych zasobów
src – jest to katalog plików źródłowych .java
gen – tu znajdują się wygenerowane przez kompilator pliki Java, a także nizwykle istotny plik R.java. Dlaczego jest on taki ważny? Ponieważ zawiera referencje do wszystkich zasobów w projekcie i nie powinien być modyfikowany przez użytkowników
res – ten katalog gromadzi zasoby używane w projekcie, a dla wygody programisty segreguje je, jak na przykład na osobne katalogi z grafiką czy layoutem

- Aplikacje po skompilowaniu są umieszczane przez narzędzie apt w pakiecie Androida o rozszerzeniu APK. Jeden plik APK jest traktowany jako jedna aplikacja, uruchamiana w osobnym procesie i wykorzystująca swoją własną wirtualną maszynę Java, jednak jest  dopuszczalne współdzielenie maszyn wirtualnych przez różne programy.
- Aplikacje na Androida nie posiadają pojedynczego punktu wejścia (np. brak funkcji main), ale pewne elementy, które system może uruchamiać w zależności od potrzeb. Elementy te możemy ująć w cztery grupy: aktywności, usługi, odbiorcy transmisji i dostawcy treści.
- Zanim rozpoczniemy pracę nad przykładową aplikacją powinniśmy pobrać ze strony projektu aktualną wersję SDK

- W klasie HelloGPS.java, w momencie uruchamiania naszej aktywności HelloGPS, wywoływana jest metoda OnCreate, która odpowiada za inicjalizację komponentów i uruchomienie interfejsu użytkownika, którym teraz się zajmiemy. Definicja interfejsu znajduje się w pliku main.xml,w podkatalogu layout. Ma ona postać drzewa elementów XML, gdzie każdy węzeł należy do klasy View lub innej, ale dziedziczącej po View:

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie na Androida – praktyczne porady