Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie liniowe – jak się do tego zabrać

Kategoria: Bezpieczeństwo, 07 wrzesień 2011, 13:19, ilość odsłon: 1655

Programowanie liniowe to maksymalizacja lub minimalizacja funkcji wielu zmiennych, w przypadku gdy te zmienne (bądź też niektóre z nich).


Podlegają liniowym warunkom ograniczającym w postaci równań lub nierówności. Nazwa "programowanie" wskazuje w tym kontekście na schemat działań. Aby rozpocząć naukę programowania liniowego, należy mieć dość dobrą wyobraźnię, ponieważ uwzględnić należy wszystkie potencjalne zmienne oraz możliwość losowego wystąpienia nowych danych.

Pod pojęciem zadania programowania liniowego (ZPL) rozumie się zadanie maksymalizacji lub minimalizacji funkcji liniowej przy ograniczeniach w postaci równości lub nierówności liniowych. Używając Excela i Solvera można rozwiązywać problemy metodami programowania liniowego. Przy bardziej ogólnym sformułowaniu zagadnienia programowania liniowego możemy nie tylko minimalizować funkcję celu, ale także ją maksymalizować lub szukać argumentów dla których osiąga określoną wartość. Trzeba pamiętać, że wartości zmiennych x1, ..., xn wcale nie muszą być nieujemne, a ograniczenia liniowe wcale nie muszą być postaci równań, ale mogą to być nierówności.


Dzięki zastosowaniu Solver, możemy obliczać wiele rzeczy, jak na przykład problemy planowania asortymentu produktów dający maksymalny zysk dla producenta (problem produkcji mebli), problemy otrzymywania produktów w wyniku mieszania pewnych substratów (np. problemy diety), problemy planowania optymalnego przepływu w sieciach wodociągowych, gazowych, drogowych, kolejowych, informatycznych itd. (np. problem najkrótszej drogi), problemy dotyczące załadunku towarów na samochody, pociągi, statki itd.

Aby zapoznać się z programowaniem liniowym, najlepiej poczytać na ten temat. W sieci można znaleźć wiele poświęconych mu stron wraz z gotowymi przykładami użycia, co z pewnością pozwoli każdemu na zrozumienie i przeanalizowanie problemu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Praca przy komputerze

    Wbrew powszechnym poglądom praca przy komputerze też potrafi być niebezpieczna.

  • Rogueware – czym grozi?

    Rogueware to termin jeszcze mniej znany, jednak – niestety – z biegiem czasu będzie coraz bardziej spotykany. Jest to złośliwa aplikacja do wyłudzania pieniędzy. Z pozoru udaje pakiet ochronny, rozpoczyna skan systemu i alarmuje użytkownika o wy

  • Co to jest modem?

    Modem, czyli z języka angielskiego Modulator – Demodulator, jest urządzeniem elektronicznym służącym do przekształcania sygnałów cyfrowych na analogowe oraz analogowych na cyfrowe.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie liniowe – jak się do tego zabrać