Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie gier – jak zacząć?

Kategoria: Pozostałe, 13 lipiec 2011, 08:41, ilość odsłon: 2908

Programowanie gry nie jest oczywiście prostą rzeczą i nie ma znaczenia, czy mamy na myśli prostą zabawę we flashu, czy też skomplikowane, wielopoziomowe gry 3D.

Do najlepszych produkcji zatrudnia się całe sztaby ludzi, z których każdy odpowiedzialny jest za inny aspekt – na przykład graficy, animatorzy, muzycy, programiści. Jest jednak możliwe stworzenie gry przez jedną osobę, a doskonałym tego przykładem świetny tytuł zręcznościowo-logiczny Braid. Co trzeba wiedzieć, aby samemu rozpocząć pracę nad grą wedle własnego autorstwa?

Tworzenie gier

Podstawą jest programowanie. W przypadku gier flash mamy już gotowe edytory WYSWIG (czyli wizualne), nie wymagające zbytniej wiedzy na temat, jednak gdy chcemy zrobić choćby prostą platformówkę 2D, jak np. Myrktorch, programowanie jest niezbędne. Tu definiujemy wszelkie parametry gry – od szybkości poruszania się obiektów, po wielkość map i plansz. W sieci znajduje się mnóstwo narzędzi dla kreatorów gier – można polecić także całe strony, na których znajdują się kursy obsługi danej aplikacji. Jedną z tego typu witryn jest GameDev.net, gdzie nie tylko możemy zyskać mnóstwo fachowej wiedzy na temat, ale także zobaczyć całe tutoriale, ukazujące proces powstawania danych produkcji.

Obserwowanie pracy innych i użytych do tego rozwiązań będzie doskonałym początkiem do zapoznania się z mechaniką tworzenia gier. Dodatkowo mamy tu gotowe paczki z elementami gier, które następnie możemy modyfikować na swój użytek. Ciekawą stroną jest także AGS, czyli Adventure Game Studio. Otrzymujemy tu szereg narzędzi i porad, dzięki którym możemy stworzyć swoją własną grę przygodową. Oczywiście w przypadku obu stron niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Można także popatrzeć za polskimi stronami dotyczącymi produkcji gier komputerowych, gdzie również mamy szansę na znalezienie bezcennej wiedzy na ten temat.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest pixel?

    Z pewnością wielu laików w dziedzinie komputerowej nie raz zastanawiało się nad tym, co to jest pixel.

  • Boot.ini – jak naprawić zepsuty plik boot.ini?

    Plik boot.ini zawiera "w sobie" informacje potrzebne do prawidłowego startu systemu. Jeśli zdarzy nam się nieprzyjemny wypadek i zostanie on uszkodzony, albo co gorsza – skasowany – wówczas należy jak najszybciej naprawić tą wpadkę.

  • Jak zmniejszyć rozmiar pliku mp3?

    Prosta metoda na zmianę rozmiaru pliku mp3 za pomocą odtwarzacza foobar2000. Jeżeli chcemy zmniejszyć rozmiar naszego pliku mp3 to musimy zmniejszyć jego bitrate czyli współczynnik, który określa ile bitów zostało użytych do zapisania dźwięk


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie gier – jak zacząć?