Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Programowanie dynamiczne – jak zacząć

Kategoria: Bezpieczeństwo, 07 wrzesień 2011, 13:17, ilość odsłon: 649

Programowanie dynamiczne to techniką algorytmów, stosowana w większości przypadków w celu rozwiązywania zagadnień optymalizacyjnych.

Opiera się na podziale rozwiązywanego problemu na podproblemy. Nie są na ogół rozłączne, ale musi je cechować własność optymalnej podstruktury, a zastosowanie do nich metody siłowej (ang. brute force) prowadzi do ponadwielomianowej liczby rozwiązań problemów, podczas gdy sama liczba różnych problemów jest wielomianowa.

Jak zacząć programowanie dynamcizne?
Jednym z parametrów definiujących podproblemy jest liczba elementów znajdujących się w rozpatrywanym problemie, a drugim - wartość liczbowa, zmieniająca się w zakresie od 0 do największej stałej występującej w problemie. Oczywiście są dopuszczalne bardziej skomplikowane dobory parametrów, a także możliwość użycia większej ich liczby. Należy jednak zauważyć, że uzyskiwany algorytm zazwyczaj wymaga pamięci (i czasu) proporcjonalnego do iloczynu maksymalnych wartości wszystkich parametrów, stosowanie większej ilości parametrów niż 3-4 rzadko bywa praktyczne.
Ważną rzeczą przy projektowaniu  algorytmu tą techniką jest znalezienie równania rekurencyjnego opisującego optymalną wartość funkcji celu dla danego problemu jako funkcji optymalnych wartości funkcji celu dla podproblemów o mniejszych rozmiarach. To właśnie programowanie dynamiczne znajduje optymalną wartość funkcji celu dla całego zagadnienia rozwiązując podproblemy od najmniejszego do największego. Zapisywane sa one w tablicy, co pozwala to zastąpić wywołania rekurencyjne odwołaniami do odpowiednich komórek wspomnianej tablicy i gwarantuje, że każdy podproblem jest rozwiązywany tylko raz. Rozwiązanie ostatniego z rozpatrywanych podproblemów jest na ogół wartością rozwiązania zadanego zagadnienia. Bardzo często zyskujemy w ten sposób algorytm pseudowielomianowy.
Programowanie dynamiczne jest jedną z bardziej skutecznych technik rozwiązywania problemów NP-trudnych. Niejednokrotnie może być z sukcesem stosowana do względnie dużych przypadków problemów wejściowych, o ile stałe występujące w problemie są stosunkowo nieduże.

Inne porady z tej kategorii:

  • Ukrywanie dysków

    Porada dla tych, którzy chcą ukryć zawartość swoich dysków przed niepożądanymi osobami. Najprostsza metoda do ukrycia naszych dysków to uniemożliwienie ich wyświetlania w Eksploratorze Windows. By to zrobić należy dokonać pewnych modyfikacji

  • Jak zabezpieczyć dokument hasłem? - Word, Excel, PDF

    Nie chcesz żeby siostra czy brat grzebali w twoich dokumentach na pulpicie? Nic prostszego przeczytaj poniższą poradę i dowiedz się jak zabezpieczyć swoje dane przed osobami drugimi.

  • Anonimowość w sieci – jak ją zachować?

    Wbrew pozorom o zachowanie anonimowości w sieci nie jest łatwo. Jeśli nawet pisujemy gdzieś pod nickiem, to i tak nie przeszkodzi to zdolnemu hakerowi namierzyć nas za pomocą specjalistycznych programów. Jak uchronić się przed wrogimi atakami i z


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Programowanie dynamiczne – jak zacząć