Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Polskie znaki w HTML- problem z tzw. krzaczkami

Kategoria: Internet, 20 wrzesień 2011, 09:40, ilość odsłon: 3190

Polskie znaki w HTML dzisiaj już raczej nie stanowią problemu w przypadku edytorów obsługujących nasz język.

Oczywiście, problem się pojawia przy zastosowaniu obcojęzycznych edytorów nie obsługujących polskich znaków. W takim wypadku należy pobrać „klawiaturę” i czcionki z odpowiedniej strony w internecie, np. Polskiej Strony Windowsowej ->: "Klawiatura ISO-8859-2". Można tam pobrać darmową „klawiaturę” Izy Kibord (dla systemu Windows 95/98/Me lub NT4/2000/XP) oraz czcionkę PolskieStrony 2000. Następnie trzeba zainstalować pobrane komponenty w systemie.

Ogólnie rzecz biorąc, żeby polskie znaki w HTML działały bez problemu, musi być zgodność pomiędzy sposobem kodowania znaków w edytorze, w którym tworzymy stronę oraz w deklaracji meta tagu, np.:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">

W chwili obecnej standardem jest UCS zdefiniowany przez zbiory znaków Unicode oraz ISO/IEC 10646. Oba zbiory znaków są identyczne. Wcześniej obowiązywał do ISO 8859-1 (ISO Latin 1). Trzeba sobie zdawać sprawę, że Unicode (UCS) jest tak naprawdę zbiorem znaków, jakie każda przeglądarka powinna potrafić wyświetlić, tzn. że w dokumencie powinny znajdować się tylko znaki zawarte w Unicode, np. nie powinno używać się znaków ISO-8859-1, które nie mają swoich odpowiedników w Unicode. Sposób kodowania tych znaków jest czymś innym. Lista prawidłowych nazw kodowania znaków zarejestrowanych przez IANA jest bardzo długa, na szczęście nie musimy jej znać. W praktyce używamy kilku kodowań: UTF-8 , ISO-8859-1 (Latin-1), US-ASCII, UTF-16, ISO-8859.

Bez względu jaki sposób kodowania użyjemy, jeżeli będzie on obsługiwał polskie znaki, a dokument HTML będzie miał deklarację zgodną ze sposobem kodowania znaków przez użyty przez nas edytor do jego utworzenia, nie powinno być problemów z prawidłowym ich wyświetlaniem.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zrobić bloga?

    Jak wykonać elegancki i dobrze działający blog? W dzisiejszych czasach to naprawdę nie jest problem.

  • Jaki edytor PHP wybrać?

    Na rynku jest wiele edytorów PHP dostępnych bezpłatnie i odpłatnie.

  • Jak stworzyć pierwszą stronę www?

    Od czego zacząć swoją przygodę z tworzeniem stron www? Po pewnym czasie korzystania z internetu wielu użytkowników chciałoby stworzyć prostą stronę www na której mogliby przykładowo dzielić się swoimi fotografiami, czy innymi formami twórcz


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Polskie znaki w HTML- problem z tzw. krzaczkami