Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Pojemność płyty DVD – sposób zapisu danych

Kategoria: Sprzęt, 17 sierpień 2011, 13:38, ilość odsłon: 1656

Sposób zapisu danych znacznie ulepszył się i rozwinął od początków istnienia komputera.

Już prawie nie używamy dyskietek, na których zapisujemy dane pogrupowane na kilkadziesiąt plików zapisanych w formacie Rar lub Zip. Wraz ze zwiększoną objętością programów, pojawiło się coraz więcej wynalazków o gabarytach o wiele mniejszych i o wiele bardziej poręcznych niż dyskietki. Tuż po dyskietkach pojawiły się płyty CD, a zaraz po nich – płyty DVD.

Płyty CD powstały wzorem płyt winylowych jako płyty, gdzie dokonano zapisu przy pomocy technik elektromagnetycznych. Płyty CD posiadały standardową pojemność 700 MB i większość filmów ściąganych z sieci posiadała przez długi czas właśnie taką wagę. Ale pojawiły się płyty DVD, które można było samodzielnie zapisywać w domu. Pojemność płyty DVD wynosi 4,7 GB. Możemy zatem umieścić tam kilka filmów, sporo albumów z muzyką- ogólnie naprawdę pokaźną ilość danych. Płytę DVD możemy nagrać sami, posiadając jedynie odpowiednie oprogramowanie oraz nagrywarkę.

Aby w pełni wykorzystać pojemność płyty DVD, możemy dokonać zapisu wielokrotnego, czyli zapisujemy przykładowo dany film i zaznaczamy opcję wielokrotnego zapisu danych. W ten sposób możemy wykorzystać każde najmniejsze miejsce na płycie DVD. Czasami pojemność płyty DVD jest podwójna, a to za sprawą tego, że płytę można zapisywać wzorem starych płyt winylowych po obydwu stronach, wtedy jej łączna pojemność wynosi 2x4,7 gb, czyli 9,4 GB.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak otworzyć plik ISO?

    Jeśli nie wiesz czym są pliki iso, czym je otworzyć oraz jak nagrywać pliki iso wówczas zapraszamy do przeczytania tej porady.

  • Jaki monitor LCD?

    Jaki monitor LCD kupić, aby zapewnić oczom maksymalny komfort, a przy okazji cieszyć się wysoką jakością obrazu? Aktualnie w sklepach jest dostępnych sporo ciekawych modeli, więc warto zapoznać się z kilkoma z nich.

  • Komputer nie wykrywa drukarki – co zrobić

    Nasz komputer nie wykrywa drukarki – co mamy zrobić? Przede wszystkim, sprawdźmy, czy drukarka jest podpięta kablem do komputera oraz czy jest podłączona do zasilania.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Pojemność płyty DVD – sposób zapisu danych