Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Pojemność dysku twardego – krótka historia, obecne standardy

Kategoria: Narzędzia, 19 sierpień 2011, 08:21, ilość odsłon: 849

Postępująca miniaturyzacja naszego świata technicznego powoduje, że fizyczny rozmiar dysków jest tak niewielki, iż trudny do wyobrażenia.

A wyobraźmy sobie, że pierwsze komputery nie miały wcale dysków twardych! Czym jest dysk twardy? To rodzaj magnetycznej pamięci komputerowej umieszczonej wewnątrz maszyny.
Zapis i odczyt informacji możliwy jest dzięki pośrednictwu głowic, które znajdują się w niewielkiej odległości od wirujących części twardego dysku. Sam dysk twardy to wirujący dysk z możliwością zapisu danych. Praca tego urządzenia kontrolowana jest przez sterownik. Jeśli chodzi o pojemność dysku twardego, to chyba ona jako jedyna świadczy o ekstremalnym postępie technicznym w dziedzinie informatyki. Pierwszy model dysku twardego, zwany RAMAC, wyprodukowany został w 1956 roku i był on złożony dysk pięćdziesięciu 24-calowych dysków, a jego pojemność wynosiła... 5MB. Tak więc jeśli obecnie spotykamy pojemność dysku twardego rzędu terabajtów, możemy tylko spróbować wyobrazić sobie, jakiego postępu dokonują specjaliści z doliny krzemowej w celu miniaturyzacji tych urządzeń i skompresowania danych. W pierwszym dysku RAMAC gęstość zapisu wynosiła 2 kilobity na cal kwadratowy, a obecne standardy umożliwiają zapis o gęstości rzędu 5 gigabajtów na cal kwadratowy. Natomiast obecne działania mają umożliwić stworzenie takiego dysku, który posiada gęstość zapisu do 20 gigabajtów na cal kwadratowy. Wyścig techniczny trwa dalej i być może trudno nam obecnie wyobrazić sobie, jaka może być pojemność dysku twardego za 5, 10 lat.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak wykonać formatowanie czcionki?

    W niemal wszystkich edytorach tekstu istnieje opcja sformatowania czcionki według naszego widzimisię.

  • Miksowanie muzyki

    Jak wiadomo komputer może pełnić różne rolę – multimedialnego centrum rozrywkowego dla całej rodziny, platformy do gier, narzędzia do komunikacji, narzędzia pracy, itp.

  • Co to jest matryca?

    Matryca to ogólne określenie urządzenia, z którego wykonuje się kopie. W niniejszym artykule interesować nas będzie matryca w aparatach cyfrowych.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Pojemność dysku twardego – krótka historia, obecne standardy