Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Podstawy CSS- kaskadowe arkusze stylów dla początkujących

Kategoria: Internet, 08 sierpień 2011, 08:36, ilość odsłon: 1114

CSS - Cascading Style Sheets (tłum. Kaskadowe Arkusze Stylów) jest to specjalny język stworzony do sterowania wyglądem naszej strony.

CSS - Cascading Style Sheets (tłum. Kaskadowe Arkusze Stylów) jest to specjalny język stworzony do sterowania wyglądem naszej strony. Za ich pomocą możemy zdefiniować sposób pokazania praktycznie każdego elementu HTML w dokumencie, poczynając od zdjęcia, a kończąc na sposobie wyświetlania tekstu, np. wielkości, stylu, koloru czcionki, odstępu pomiędzy literami, wyrazami, liniami i paragrafami. Podstawy CSS są proste. Tworzymy niezależny plik tekstowy z rozszerzeniem „.css” i wpisujemy do niego informacje definiujące wygląd naszej strony. Natomiast w dokumencie HTML wprowadzamy „ścieżkę dostępu” do tego pliku:

Do każdego dokumentu HTML możemy dołączyć kilka arkuszy CSS (stąd nazwa Kaskadowe Arkusze Stylów):Podstawy CSS pozwalające definiować wygląd poszczególnych elementów strony są również bardzo proste. Sprowadzają się do określenia elementu za pomocą selektora, określenia właściwości jaką definiujemy i przypisania jej pewnej wartości:
[selektor] {
[ właściwość_1]:[ wartość];
[ właściwość_2]:[ wartość];
[ właściwość_3]:[ wartość];
.....
}.
Oczywiście, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Bo trzeba znać jakie selektory występują, jaką właściwość można przypisać do danego selektora i jaką wartość może przyjąć definiowana właściwość. Do tego jeszcze dochodzi podział na selektory elementów, pseudoelementów, atrybutów, specjalne, pseudoklas oraz dziedziczenie, łączenie i nadpisywanie właściwości, itd... I ciągle są to dopiero podstawy CSS.

Jednak te wszystkie komplikacje nie zabraniają nam wyświetlenia tekstów czcionką o wielkośći 12 pikseli i krojem typu Verdana, a tytułów w tym tekście pogrubionych, o wielkości 16 pikseli i w kolorze czerwonym. Do tego potrzebne jest nam napisanie w arkuszu CSS:
p { font: 12px verdana;}
.tyt {font-weight:bold; font-size:16px; color: #FF0000;}
a w dokumencie HTML:
<p> class=”tyt”>Tytuł</p>
<p> Jakiś tekst.</p>

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest pozycjonowanie?

    Pozycjonowanie to działanie związane ze skutecznym wypromowaniem swojej strony internetowej poprzez umiejscowienie jej na wysokiej pozycji w wyszukiwarkach internetowych.

  • Jak zrobić bloga?

    Jak wykonać elegancki i dobrze działający blog? W dzisiejszych czasach to naprawdę nie jest problem.

  • Jak pingować?

    W niniejszym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak pingować.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Podstawy CSS- kaskadowe arkusze stylów dla początkujących