Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Podstawowe formuły dla użytkowników programu Excel

Kategoria: Bezpieczeństwo, 07 wrzesień 2011, 11:18, ilość odsłon: 5096

Arkusz kalkulacyjny Excel zalicza się do najpopularniejszych programów tego typu na świecie.

Nie będziemy tu wymieniać wszystkich jego zalet, ta porada będzie niejako ściągą dla osób, które rozpoczynają z nim pracę lub też szukają praktycznych informacji na temat dostępnych w nim formuł.

Formuły Excela

Dodawanie – wpisujemy w komórce przeznaczonej na wynik komórki, które mają zostać zsumowane, np. =SUMA(A3+B9)
Odejmowanie – podobnie, ale znak „+” zastępujemy „-„ ; =SUMA(A3-B9)
Mnożenie – tu wstawiamy znaczek „*” pomiędzy komórki =SUMA(A2*B9)
Dzielenie – znaczek „/” między komórkami =SUMA(A3/B5)

­ex1

Bardziej złożone operacje wykonujemy, wykonując konkretne operacja w nawiasach. Chcemy na przykład dodać sumę A3+B6 z wynikiem odejmowanie A3-b7. Wprowadzamy wówczas formułę =SUMA(A3+B6)-(A3-B7).

ex2

Obok pola formuł znajduje się ich gotowy schemat. Mamy tam wszystkie oferowane przez program funkcje z krótkimi opisami ich zastosowania. Warto także zaznaczyć, że w okienku Liczba możemy wybrać, czy wpisywane przez nas w komórki Excela cyfry dotyczą cyfr, walut czy też procentów. Oczywiście są to jedyne podstawowe możliwości Excela, będące ledwie początkiem olbrzymiego wachlarza funkcji.

ex3

Można poszukać w Internecie bardziej zaawansowanych porad, a warto też zauważyć, że każde wydanie Excela oferuje już gotowe szablony różnorakiego rodzaju – w dodatku pogrupowane tematycznie. Wystarczy otworzyć dowolny z nich i zobaczyć, jakie formuły znajdują się przy komórkach pełniących określone funkcje. Pozwoli to lepiej zrozumieć zasady działania arkusza oraz zapoznać się z jego praktycznie nieograniczonymi zastosowaniami.

ex4­

Na koniec warto zauważyć, że osoby, które nie mają pakietu MS Office (jego częścią składową jest Excel), mogą pobrać go z naszych stron za darmo w wersji testowej – a warto zapoznać się z bogatymi możliwościami programów oferowanych w pakiecie przez Microsoft.

Inne porady z tej kategorii:

  • Anonimowość w sieci – jak ją zachować?

    Wbrew pozorom o zachowanie anonimowości w sieci nie jest łatwo. Jeśli nawet pisujemy gdzieś pod nickiem, to i tak nie przeszkodzi to zdolnemu hakerowi namierzyć nas za pomocą specjalistycznych programów. Jak uchronić się przed wrogimi atakami i z

  • Narzędzie do sprawdzania haseł

    Jak sprawdzić siłę naszego hasła? Poruszając się po Internecie musimy pamiętać o dziesiątkach haseł do różnych serwisów. Żeby uprościć sobie sprawę często wybieramy takie, które są łatwe i proste do zapamiętania.

  • Blokada komputera – jak zrobić to skutecznie?

    Po co blokuje się komputery? Na to pytanie można by udzielić co najmniej kilkunastu odpowiedzi. Najczęściej jednak robi się to, aby zablokować dostęp osobom niepowołanym do istotnych danych – zarówno firmowych, jak i prywatnych. Jak skutecznie


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Podstawowe formuły dla użytkowników programu Excel