Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Plik rar - czym otworzyć?

Kategoria: Narzędzia, 22 czerwiec 2011, 08:49, ilość odsłon: 11087

Archiwa zapisane w formacie .rar to jeden z najpopularniejszych sposobów pakowania dużych ilości danych i plików do jednego tylko elementu.

­Jest to format kompresji danych, używający odmiany kompresji LZSS, który może być szyfrowany za pomocą AES-128. Porównując go do innego archiwizera - .zip -  posiada co prawda wolniejszy rodzaj kompresji, ale w większości przypadków skuteczniejszy. Czym otwierać archiwa w rar?

Archiwa w .rar

Na stronach naszego vortalu mamy mnóstwo różnego rodzaju programów do archiwizacji, które obsługują format „.rar”. Najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym jest ­WinRar. Choć to tylko wersja testowa, możemy jej używać bez ograniczeń – jedyną niewygodą jest pojawiający się przy włączaniu napis przypominający o konieczności nabycia pełnej wersji. Natomiast całkowicie darmowym jest 7-Zip 9, obsługujący nie tylko ten jeden format, ale większość istniejących w ogóle.

Z innych bezpłatnych aplikacji polecić można HaoZip 2.3.6832, IZArc 4, PeaZip 3, czy też darmowy do celów prywatnych PowerArchiver 2011 11.63.12. Warto zauważyć, że wiele menadżerów plików pozwala na wypakowywanie i tworzenie archiwów - na przykład popularny Total Commander. Po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek możemy również przeglądać archiwa tego typu poprzez przeglądarkę WWW.

Polecane przez nas programy (jak WinRAR) mają dość wygodną opcję integracji z menu kontekstowym eksploratora Windows, możemy więc w każdej chwili wypakować archiwa bez konieczności uruchamiania programu. Wystarczy tylko kliknąć prawym przyciskiem myszki na archiwum, wybrać „Wypakuj” i wskazać miejsce, gdzie ma znaleźć się folder z wypakowanymi plikami. Jak widać obsługa archiwów jest dość łatwa i nie powinna nikomu nastręczyć żadnych problemów. Tym bardziej, że większość aplikacji tego typu ma menu w języku polskim. 

Inne porady z tej kategorii:

  • Miksowanie muzyki

    Jak wiadomo komputer może pełnić różne rolę – multimedialnego centrum rozrywkowego dla całej rodziny, platformy do gier, narzędzia do komunikacji, narzędzia pracy, itp.

  • Co to jest RAM?

    Przy omawianiu sposobu funkcjonowania komputera niejednokrotnie spotykamy się z pojęciem RAM. A więc co to jest RAM?

  • Jak nagrać płytę?

    Każdy użytkownik gromadzi z biegiem czasu dużo danych na komputerze, które stopniowo zapełniają mu twardy dysk. Czasem też mamy dużo danych, które nie są nam aktualnie potrzebne, ale szkoda ich wyrzucać, bo mogą przydać się w każdej chwili.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Plik rar - czym otworzyć?