Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Plik rar - czym otworzyć?

r-e-k-l-a-m-a
Kategoria: Narzędzia, 22 czerwiec 2011, 08:49, ilość odsłon: 10032

Archiwa zapisane w formacie .rar to jeden z najpopularniejszych sposobów pakowania dużych ilości danych i plików do jednego tylko elementu.

­Jest to format kompresji danych, używający odmiany kompresji LZSS, który może być szyfrowany za pomocą AES-128. Porównując go do innego archiwizera - .zip -  posiada co prawda wolniejszy rodzaj kompresji, ale w większości przypadków skuteczniejszy. Czym otwierać archiwa w rar?

Archiwa w .rar

Na stronach naszego vortalu mamy mnóstwo różnego rodzaju programów do archiwizacji, które obsługują format „.rar”. Najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym jest ­WinRar. Choć to tylko wersja testowa, możemy jej używać bez ograniczeń – jedyną niewygodą jest pojawiający się przy włączaniu napis przypominający o konieczności nabycia pełnej wersji. Natomiast całkowicie darmowym jest 7-Zip 9, obsługujący nie tylko ten jeden format, ale większość istniejących w ogóle.

Z innych bezpłatnych aplikacji polecić można HaoZip 2.3.6832, IZArc 4, PeaZip 3, czy też darmowy do celów prywatnych PowerArchiver 2011 11.63.12. Warto zauważyć, że wiele menadżerów plików pozwala na wypakowywanie i tworzenie archiwów - na przykład popularny Total Commander. Po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek możemy również przeglądać archiwa tego typu poprzez przeglądarkę WWW.

Polecane przez nas programy (jak WinRAR) mają dość wygodną opcję integracji z menu kontekstowym eksploratora Windows, możemy więc w każdej chwili wypakować archiwa bez konieczności uruchamiania programu. Wystarczy tylko kliknąć prawym przyciskiem myszki na archiwum, wybrać „Wypakuj” i wskazać miejsce, gdzie ma znaleźć się folder z wypakowanymi plikami. Jak widać obsługa archiwów jest dość łatwa i nie powinna nikomu nastręczyć żadnych problemów. Tym bardziej, że większość aplikacji tego typu ma menu w języku polskim. 

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest hardware?

    Przeglądając opisy programów, czy też artykuły w sieci na temat komputerów, spotkać można określenie „hardware”. Występuje ono często wraz z drugim słowem „Software” (np. hardware i software). Co oznaczają te terminy?

  • Co to jest partycja?

    Pojęciem komputerowym, często sprawiającym problem osobom, których wiedza na temat komputerów jest przeciętna, jest "partycja".

  • Tworzenie muzyki na komputerze

    Mając komputer z kartą muzyczną każdy użytkownik może próbować swoich sił w komponowaniu muzyki. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań co do gatunku – może być to zarówno muzyka klubowa, jak i pop, rock, czy też nawet metal.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Plik rar - czym otworzyć?