Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Pharming – jak się przed nim zabezpieczyć?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 18 maj 2011, 09:14, ilość odsłon: 862

Wśród wielu znanych zagrożeń dla systemu operacyjnego mamy złośliwe elementy powszechnie znane – jak wirusy czy też spyware – jak też i mniej identyfikowane przez użytkowników. Zalicza się do nich phaerming. Czym jest ten szkodnik?

pharming - jak się przed nim zabezpieczyć?

Pharming – jak szkodzi?

Pharming to odmiana oprogramowania phishingowego, czyli przeznaczeniem jego jest wykradania poufnych danych dotyczących użytkownika. Najczęściej objawia się pojawieniem strony WWW, na którą użytkownik jest przekierowany bez pytania. Może być ona podobna do witryn, które odwiedzamy, ale nie jest prawdziwa. Służy to wykradzeniu loginów i haseł, a także numeru karty kredytowej czy konta bankowego. Hakerzy dokonują tego przez machinacje w serwerze – umieszczają tam nowy adres URL, prowadzący użytkownika na stronę wyłudzającą informacje. Atak może nastąpić także przy użyciu trojanów, które zmieniają pliki w systemie użytkownika.

Pharming – jak się nie dać?

Najlepszym zabezpieczeniem przed pharmingiem, jak też przed każdym innym rodzajem ataku wyłudzającym dane, jest często aktualizowany program antywirusowy. Jako że większość popularnych aplikacji tego typu jest uzupełniana codziennie (np. Avast), stanowią one skuteczną ochronę przed zagrożeniem. Ponadto można sprawdzić certyfikat SSL odwiedzanej przez nas strony – w tym celu klikamy na ikonkę po lewej stronie paska adresu. Najczęściej jest tam symbol strony, np. małe logo czy też zwykła karteczka. Wyświetla się wówczas informacja dotycząca ochrony tożsamości.

Wiele przeglądarek stawia także na bezpieczeństwo użytkownika – od Internet Explorera i Chrome zaczynając. Mamy wbudowane w nie mechanizmy chroniące przed wykradaniem danych oraz automatycznie zabezpieczające transmisję ich na stronę (czyli wpisywanie haseł, numerów kont, rachunków bankowych, itp.). Dlatego połączenie dobra przeglądarka + program antywirusowy powinny nam dać pełne zabezpieczenie przed tego typu szkodnikiem.

Inne porady z tej kategorii:

  • Rogueware – czym grozi?

    Rogueware to termin jeszcze mniej znany, jednak – niestety – z biegiem czasu będzie coraz bardziej spotykany. Jest to złośliwa aplikacja do wyłudzania pieniędzy. Z pozoru udaje pakiet ochronny, rozpoczyna skan systemu i alarmuje użytkownika o wy

  • Dyskietka zamiast hasła w Windows XP?

    Windows XP pozwala na stworzenie dyskietki, która może zastąpić hasło w momencie logowania. Żeby ją utworzyć wchodzimy na Start > Ustawienia > Panel Sterowania > Konta użytkowników.

  • Td html - wszystko o znaczniku składni HTML <td>

    Kiedy budujemy stronę w HTML, posługujemy się głównie znacznikami zrozumiałymi dla strony www a całą konstrukcję opieramy na pewnym standardowym szkielecie.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Pharming – jak się przed nim zabezpieczyć?