Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Optymalizacja systemu – jak zoptymalizować system?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 20 maj 2011, 09:35, ilość odsłon: 2048

Optymalizacja systemu to czynność, jaką każdy użytkownik powinien przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu. Operacja tego typu pozwala wykorzystać wszystkie możliwości dawane zarówno przez sprzęt, jak też i system.

Proces ten polega na wykonaniu kilku istotnych zmian. Przede wszystkim oczyszcza on rejestr i pamięć podręczną z niepotrzebnych elementów, a ponadto pozwala na odinstalowanie resztek aplikacji zalegających w systemie. Jednym z programów tego typu jest dostępny za darmo CCleaner 3. Można pobrać go z naszej strony. Głównym plusem aplikacji jest jej funkcjonalność. Wszystkie czynności możemy przeprowadzić za pomocą dwóch kliknięć. Ponieważ CCleaner jest po polsku, nikt ni powinien mieć problemów z obsługą. Jak widać to na poniższym obrazku, w menu mamy cztery opcje – Cleaner, Rejestr, Narzędzia i Opcje. Pierwsza usuwa zbędne pliki z systemu operacyjnego. Klikamy na pole ANALIZA i po chwili widzimy listę plików, jakie można usunąć.

optymalizacja systemu

Dokonujemy tego przez wybranie opcji URUCHOM CLEANER i potwierdzeniu czynności.

optymalizacja systemu

Następnie przechodzimy do menu REJESTR. Tu klikamy na opcję „Skanuj, aby znaleźć problemy”.

optymalizacja systemu

Po zakończeniu skanowania wybieramy Napraw zaznaczone problemy. Aplikacja pyta, czy chcemy zachować kopie usuwanych plików. Polecam zgodzić się, wówczas zapisujemy plik z danymi w dowolnym miejscu komputera i czyścimy rejestr, klikając na opcję „Napraw wszystkie znalezione problemy”

optymalizacja systemu

Trzecia opcja menu to Narzędzia. Tu możemy odinstalować gruntownie programy (nie pozostaną po nich żadne wirtualne śmieci), ustalić, jakie programy włączać się będą wraz ze startem systemu, a także przywrócić system do jednego z wcześniej zapisanych punktów kontrolnych. Ostatnia możliwość to Drive Wiper. Pozwala to na zyskanie miejsca na twardym dysku poprzez nadpisanie wolnej przestrzeni lub też skasowanie wybranych danych.

optymalizacja systemu


optymalizacja systemu

Ostatnia opcja głównego menu to OPCJE. Tu możemy wybrać rzeczy związane z programem CCleaner, jak aktualizacje, język, wybór Cookies do zachowania, a także plików i folderów, których program nie powinien w ogóle ruszać.

optymalizacja systemu


Inne porady z tej kategorii:

  • Co z Windows XP?

    Czy 30 czerwca był wyrokiem na Windows XP? Jak powszechnie wiadomo w dniu 30 czerwca 2008 roku ze sprzedaży został wycofany Windows XP w wersji BOX (pudełkowej) i OEM (dołączanej do nowych kom­puterów).

  • Jak usunąć Service Pack 2? (Win XP)

    Porada dla tych, którzy chcą usunąć ze swojego systemu Service Pack 2. Jeżeli chcemy odinstalować z naszego systemu Service Pack 2 to n początku należy zastanowić się, czy rzeczywiście jest to konieczne.

  • Jak oszukać indeks wydajności? (Windows Vista)

    Porada dotycząca tego jak „oszukać” indeks wydajności w Windows Vista. Jeżeli chcemy „podkręcić” nasz indeks wydajności możemy to zrobić w bardzo prosty sposób.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Optymalizacja systemu – jak zoptymalizować system?