Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Ochrona danych – jak skutecznie się ochronić?

Kategoria: Bezpieczeństwo, 12 maj 2011, 11:02, ilość odsłon: 8439

Internet to miejsce, w którym często zostawiamy swoje dane osobowe – jak na przykład imię i nazwisko, adres e-mail, dane do kont (login, hasło), itp. Jak zabezpieczyć się, aby dane nie trafiały w niepowołane ręce?

Ochrona_danych_w_sieci

Przede wszystkim musimy wyposażyć swój system w oprogramowanie antywirusowe oraz anty-szpiegowskie. Na stronach Pobierz.pl znajduje się mnóstwo darmowego oprogramowania, zabezpieczającego przed keyloggerami, spyware czy też innymi szkodnikami wykradającymi dane. System posiadający tego typu aplikacje potrafi wyłapać wszelkie próby kradzieży danych, w tym próby ingerencji hakera czy też aplikacji szpiegującej w sam system.

Druga rzecz to uważne sprawdzanie stron, które wymagają od nas podawania danych osobowych. Większość przeglądarek (jak Firefox czy Chrome) potrafi zasygnalizować użytkownikowi, że dana witryna wykrada informacje na temat użytkownika – należy wówczas niezwłocznie przerwać z nią połączenie. Trzecim dość istotnym czynnikiem są same hasła podawane przez użytkowników Internetu. Pamiętajmy o tym, ze istnieją programy, mogące rozpoznać hasło – im jest ono mniej skomplikowane, tym szybciej się to odbywa. Tak więc unikajmy prostych, jak np. „1-2-3-4” czy też „Q-w-e-r-t-y”. Tego typu ciągi znaków program do łamania haseł potrafi wyłapać nawet w kilkanaście sekund.

Jeszcze kilka luźnych uwag na koniec. Jeżeli chcemy mieć pewność, że logujemy się do bezpiecznej poczty, wybierajmy zawsze opcję połączenia szyfrowanego. Większość stron mających zabezpieczenia przed wyłudzaniem danych ma przedrostek HTTPS. Oprócz tego należy unikać podawania na portalach społecznościowych takich informacji jak numer konta w banku czy też numer karty kredytowej – te informacje mogą posłużyć hakerowi do namierzenia ich właściciela i jego danych.
Starajmy się także zakładać konta w bankach, które do wykonania dowolnej transakcji wymagają potwierdzenia, na przykład poprzez kod wysłany jako sms bezpośrednio do właściciela rachunku bankowego. 

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Ochrona danych – jak skutecznie się ochronić?