Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Niebieski ekran – jak go unikać?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 09 czerwiec 2011, 09:14, ilość odsłon: 2136

Niebieski Ekran – zwany też Niebieskim Ekranem Śmierci – możemy zobaczyć, gdy mamy wadliwy lub błędnie zainstalowany sterownik w systemie. Wyświetlane są na nim szczegółowe informacje o błędzie oraz powodach jego wystąpienia.

Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej zapisać sobie podawane przez system informacje i start systemu z płyty awaryjnej. Pozwoli to zalogować się do sieci i sprawdzić, czego dokładnie dotyczy dana awaria.

niebieski ekran

Jak unikać Niebieskiego Ekranu?

Najlepszą metoda na to jest częsta aktualizacja posiadanych sterowników. Zaleca się instalację wyłącznie pełnych ich wersji – unikamy wydań alfa, beta czy też RC. Należy także dobrze sprawdzać, czy dany sterownik pasuje do naszego systemu – często posiadacze Windows 7 pobierają sterowniki od Visty, co powoduje zawieszanie się komputera. Co ważne – w Windows XP Niebieski Ekran pojawia się dość rzadko – głównie wówczas, gdy instalujemy nowe urządzenie lub sterownik.

Jeżeli niebieski ekran pojawia się po włożeniu do komputera nowego podzespołu, należy o wyjąć i zobaczyć, jak komputer będzie sprawować się bez niego. Jeśli okazuje się, że bez danego podzespołu nie ma problemu, musimy odnaleźć w sieci najnowsze sterowniki do danego komponentu, a także sprawdzić wersję firmware.    

niebieski ekran

A co oznaczają podane na Niebieskim Ekranie błędy? Pełna ich lista liczy sobie kilkaset różnych pozycji, wymagających szczegółowego omówienia. Można też dodać, że niektóre szkodniki powodować mogą ujrzenie przez nas Niebieskiego Ekranu. Jeśli jednak mamy dobry program antywirusowy, nie mamy się czego obawiać.

Tak więc najlepsza metoda unikania Niebieskiego Ekranu to aktualne sterowniki i firmware sprzętu w połączeniu z dobrym programem antywirusowym. Takie połączenie z pewnością pozwoli uniknąć nieprzyjemnego widoku.

Inne porady z tej kategorii:

  • Kopia zapasowa – jak bezpiecznie ją wykonać?

    Kopia zapasowa przydaje się każdemu, kto przechowuje na komputerze ważne dane i aplikacje. W przypadku awarii systemu nie stracimy zapisanych projektów, plików czy też ważnych informacji. Jak wykonać kopię zapasową w najlepszy sposób?

  • Kopia bezpieczeństwa – jak ją zrobić?

    Kopia bezpieczeństwa to bardzo przydatna funkcja w systemach Windows, która pozwala na zapamiętanie aktualnego stanu systemu operacyjnego. W przypadku jakiejś późniejszej awarii możemy przywrócić jego działanie momentu zapisu.

  • Co z Windows XP?

    Czy 30 czerwca był wyrokiem na Windows XP? Jak powszechnie wiadomo w dniu 30 czerwca 2008 roku ze sprzedaży został wycofany Windows XP w wersji BOX (pudełkowej) i OEM (dołączanej do nowych kom­puterów).


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Niebieski ekran – jak go unikać?