Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Msconfig – jak skutecznie go konfigurować?

Kategoria: Pozostałe, 27 maj 2011, 10:40, ilość odsłon: 1690

Msconfig to skrót od Microsoft Configuration, które jest narzędziem konfigurowania systemu. Możemy dzięki niemu właczyć/wyłaczyć aplikacje startowane wraz z systemem, a także sprawdzić, jakie usługi systemowe mają być wstrzymane.

To dwie z kilku najczęściej używanych opcji. Zacznijmy jednak od tego, jak uruchomić MS Config? To bardzo proste – klikamy Start, potem Uruchom, a następnie w okienku konsoli wpisujemy jednym ciągiem „msconfig” i naciskamy enter.

msconfig

Widzimy tu siedem zakładek. „Ogólne” służą wyborowi sposobu uruchamiania systemu. Jeśli zaznaczymy, aby startowane były wszystkie usługi i aplikacje, start systemu może zajmować sporo czasu. Natomiast „Uruchamianie diagnostyczne” przyda się wtedy, gdy mamy jakieś problemy z systemem lub tez podejrzewamy, że może być z nim coś nie tak.

msconfig

Zakładka „System” dotyczy takich rzeczy jak sterowniki, sieć i inne aspekty. Mniej zaawansowanym użytkownikom nie radzimy niczego tu zmieniać, podobnie jak i w zakładkach „win.ini” oraz „BOOT.ini”. Najbardziej interesującą przeciętnego użytkownika rzeczą będą zakładki „Usługi” oraz „Uruchamianie”.

msconfig

W „Usługi” możemy odznaczyć wszelkie aplikacje, które nie są nam potrzebne podczas działania komputera – na przykład mamy jakiś program do obsługi sieci, którego używaliśmy niegdyś, a teraz mamy innego dostawcę i inny program. Zacznijmy jednak od zaznaczenia opcji „Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft”. Te usługi są w 90% przypadków bardzo pomocne i nie ma sensu ich  wyłączać. Po tej czynności odznaczamy niepotrzebne nam usługi innych firm.

msconfig

W zakładce „Uruchamianie” zobaczmy, jakież to programy startują wraz z uruchomieniem Windows. Polecamy rozszerzyć dział „Polecenie” (przesuwamy linię oddzielającą je od „Lokalizacja” w prawo), aby zobaczyć pełną nazwę wraz z ewentualnym tytułem programu. Tu również jak poprzednio – odznaczamy niepotrzebne.

msconfig

Na koniec klikamy ”Zastosuj”. System poinformuje, ze zmiany zostaną wprowadzone po restarcie systemu i czy chcemy go wykonać od razu? Jeśli nie robimy akurat nic innego, można od razu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to dopiero po zakończeniu naszej pracy. W obu przypadkach po restarcie zaznaczamy , aby nie informowano nas więcej o dokonaniu zmian w systemie.

Inne porady z tej kategorii:

  • Co to jest programowanie obiektowe?

    Nie tylko programiści mogą od czasu do czasu napotkać w artykułach czy też tekstach termin „programowanie obiektowe”. Co ono właściwie oznacza? Wyjaśniamy to poniższym tekście, który adresowany jest nie tylko do osób, zajmujących się pro

  • Jak sprawdzić wersję Bios-u? (XP)

    Prosta porada mówiąca o tym jak sprawdzić wersję BIOS-u, którą się posiada. Sprawdzanie wersji naszego Bios-u może być ważne przy dokonywaniu jego aktualizacji. Jest kilka sposobów żeby ją poznać.

  • Jak wyłączyć pocztę głosową?

    Każdy chyba przeżył chwile zdenerwowania, kiedy dzwoniąc do znajmego, złapała nas poczta głosowa.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Msconfig – jak skutecznie go konfigurować?