Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Linki w arkuszach CSS- profesjonalne efektu najazdu

Kategoria: Internet, 05 sierpień 2011, 11:32, ilość odsłon: 801

Linki są jednym z najważniejszych elementów na stronie internetowej, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są one esencją internetu.

Dzięki nim możemy się poruszać po internecie bez ciągłego wpisywania adresu strony w pasku przeglądarki. Wystarczy w niego kliknąć i przechodzimy  na inną stonę. Na profesjonalnej stronie linki  powinny być wyróżnione, tak, aby potencjalny odbiorca od razu je widział. I co ważne, te wyróżnienie powinno być w miarę możliwości jednolite. W prosty sposób można ujednolicić linki w arkuszach CSS.

Wystarczy wpisać np.
a { font: italic small-caps bold 12px verdana; color:#FF0000; text-decoration:none;}
aby każdy link tekstowy, znajdujący się pomiędzy znacznikami <a> </a> był wyświetlany czcionką pogrubioną, italikiem, kapiatlikiem, w kolorze czerwonym i bez podkreślenia. Standardowo linki wyświetlane są na niebiesko,  z  podkreśleniem. Linki w arkuszach CSS mają również swój selektor,  który określa zmiany w wyglądzie linka po najechaniu na niego.
Jest nim selektor a:hover, który służy do opisania właściwości odnośnika w sytuacji, w której kursor myszy znajduję się bezpośrednio nad nim. Przykładowo, wpisanie w arkuszu  CSS definicji:
a { font: italic small-caps 12px verdana; color:#FF0000; text-decoration:none;}
a:hover { font-weight:; color:# 0000FF; text-decoration:underline;}
spowoduje, że każdy link tekstowy po najechaniu na niego zmieni swój wygląd na: pogrubiony, niebieski i podkreślony.
Linki w arkuszach CSS można określać jak każdy inny element dokumentu HTML. Różnica polega na tym, że linkiem może być dowolny element, np. tekst, zdjęcie czy cela tabeli. Dlatego ważne jest, aby przypisując właściwości, które mają ulec zmianie, dopasować je do elementu. Nie ma sensu definiować zmiany koloru tekstu, jeżeli naszym linkiem jest zdjęcie. Nie przyniesie to po prostu żadnego efektu.

Inne porady z tej kategorii:

  • Jaki procesor wybrać?

    Procesor jest sercem każdego komputera, dlatego należy zastanowić się jaki procesor wybrać zanim zaczniemy kompletować pozostałe podzespoły naszego komputera.

  • Jak działa Internet?

    Internet to jeden z takich wynalazków ludzkości, który zmienił wszystko – od sposobu przekazywania informacji po kontakty międzyludzkie.

  • Co to jest Twitter?

    Internet umożliwia w znacznym stopniu komunikowanie się między ludźmi, ale też pozwolił na informowanie świata o sobie. Poza facebookiem, naszą-klasą, blogami, istnieje także narzędzie zwane Twitterem.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Linki w arkuszach CSS- profesjonalne efektu najazdu