Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Li html - wszystko o znaczniku składni HTML <li>

Kategoria: Internet, 13 wrzesień 2011, 14:55, ilość odsłon: 1096

Kiedy tworzymy listę wypunktowania w HTML, mamy do wyboru znaczniki takie, jak dt i dd.

Ale jeżeli chcemy, aby nasza lista była widoczna wypunktowana, musimy zastosować znaczniki li, ul i ol. Czym dokładnie jest znacznik li html? Wyznacza on kolejne elementy listy wypunktowania – czyli każdy element tej listy zawarty jest między znacznikami <li> a </li>, które tworzą elementy naszego menu. Znacznik <li> służy do tworzenia zawartości list numerowanych (znacznik <ol>) i wypunktowanych (znacznik <ul>). Na stronach internetowych niejednokrotnie istnieje konieczność umieszczenia jakiegoś wykazu bądź listy. Można to wykonać całkowicie samodzielnie, łącząc tabelki i obrazki, ale w języku HTML mamy kilka znaczników pozwalających konstruować tego typu listy. Pierwszym z nich jest lista wypunktowana. Tworzy się ją za pomocą znacznika <ul>, wewnątrz którego umieszcza się poszczególne pozycje listy otoczone znacznikami li html. Przykładowo lista wypunktowana wygląda następująco:

<ul>
<li> element 1</li>
<li> element 2</li>
<li> element 3</li>
</ul>

Wygląd listy można zmienić za pomocą następujących parametrów znacznika <ul>:
disc - wypełnione kółko; circle - puste w środku kółko; square - wypełniony kwadrat. Drugim typem listy jest lista numerowana. Tworzy się ją podobnie jak listę punktów, ale tutaj zamiast znacznika <ul> używa się <ol> oraz wewnątrz go – li html, czyli <li>:
<ol>
<li> element 1</li>
<li> element 2</li>
<li> element 3</li>
</ol>
Atrybutami zmieniającymi wygląd tej listy są jedynie możliwości zmiany zapisu numerycznego – arabski bądź rzymski.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Li html - wszystko o znaczniku składni HTML <li>