Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Kurs Jquery

Kategoria: Internet, 23 sierpień 2011, 14:05, ilość odsłon: 1728

Nie sposób zostać twórcą stron internetowych nie wiedząc, co to JavaScript i JQuery. Krótki kurs jQuery może być dobrym punktem zaczepienia dla początkujących programistów.

Słowo wstępu o Jquery: Jquery to biblioteka, którą można bezpłatnie pobrać ze strony http://jquery.com. W dokumencie html, w sekcji head musimy wywołać naszą bibliotekę. Robimy to dodając kod , przy czym "nasza-biblioteka.js", to adres na dysku lokalnym lub serwerze gdzie umieściliśmy bibliotekę jQuery. Właściwy kurs jQuery warto zacząć od podania funkcji, która informuje nas, że biblioteka została załadowana i jest gotowa do użycia. W sekcji skryptu stony html wstawiamy następujacy kod:
$(document).ready(fucnction ()
{
// w tym miejscu wykonywane będą właściwe akcje
});

Teraz możemy stworzyć przykładową funkcję korzystającą z JQuery bez obaw, że nasza biblioteka nie została jeszcze załadowana. JQuery posiada bardzo wiele gotowych funkcji, które możemy używać do tworzenia bardzo zaawansowanych efektów na stronie. Ogólny przepis wygląda następująco:
$(‘element’).akcja(‘parametry’);
Analizując kolejne elementy składni otrzymujemy:
$() - alias, który tworzy obiekt jQuery
element - wybieranie elementów na podstawie selektorów CSS ( np. $('p') wybierze akapity ).
akcja - akcja, która będzie wykonywana na danym elemencie.
parametry - parametry, które zostaną użyte dla danej akcji ( np. hide(700) ukryje jakiś element, a animacja będzie trwała 700 milisekund).
Na zakończenie kursu jQuery spróbujmy stworzyć jakąś przydatną funkcję. Powiedzmy, że chcielibyśmy zaanimować zakładkę na stronie. Div nazywa się "zakladka". Animacja miałaby trwać 0.5 sekundy, a po jej zakończeniu zakładka zmieniłaby szerokość na 300px. Nic prostszego. Poniższa funkcja wykona tę operację :
$("zakladka").animate({ width: "300"}, 500 );
Posiadając tę podstawową wiedzę, warto zajrzeć na stronę jquery.com i dokształcić się przeglądając sekcję tutorials.

Inne porady z tej kategorii:


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Kurs Jquery