Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Kurs HTML5- najnowszej wersji HTMLa

Kategoria: Internet, 18 sierpień 2011, 10:56, ilość odsłon: 2061

HTML 5 to najnowsza wersja HTML-a, która wprowadza kilkadziesiąt nowych elementów oraz upraszcza i porządkuje strukturę dokumentu.

Wymaga ona troszkę innej filozofii tworzenia stron, którą spróbujemy przybliżyć, prezentując bardzo skrócony "kurs HTML5".
W HTML 5 ujednolicona i uproszczona została deklaracja DOCTYPE (), a tworzenie strony można porównać do składania z klocków, które są poszczególnymi blokami dokumentu.

<!doctype html>
<html>
<head>
<title> Strona w HTML 5</title>
</head>
<header>
<h1>Blok tytułu</h1>
</header>
<nav>
<!--Blok nawigacji (hiperłączy/linków) -->
</nav>
<section id="sekcja_1">
<!--Blok 1 z zawartością-->
</section>
<section id="sekcja_2">
<section id="sekcja_3">
<section id="sekcja_4">
<!--Blok 4 z zawartością-->
</section>
</section>
</section>
<aside>
<!--Blok/panel/kolumna boczna -->
</aside>
<footer>
<!--Stopka strony -->
</footer>
</body>
</html>

Budowa dokumentu HTML 5 przypomina ciągle dokument w HTML 4. Podstawową różnicą jest większe uporządkowanie - bloki <nav> </nav> , <aside> </aside> , <header> </header> ,<footer> </footer> - oraz zastąpienie wszechobecnych dzisiaj znaczników <div> </div> przez <section> </section> . Oczywiście ilość bloków - sekcji jest nieograniczona i mogą one zawierać sekcje zagnieżdżone. Istotnymi nowościami jest wprowadzenie nowych znaczników: API ((Application Programming Interface) do obsługi Drag-and-Drop i edycji dokumentów oraz CANVAS do tworzenia grafiki 2D/3D
<canvas id="canvas">
Przeglądarka nie obsługuje elementu Canvas.
</canvas>
I na tym zakończymy "kurs HTML5", ponieważ HTML 5 to jednak dopiero przyszłość (koniec prac nad tą wersją planowany jest na rok 2022). Na razie raczej bezpieczniej jest stosować HTML 4, chociaż już teraz dla nowych przeglądarek możemy pisać w wersji 5.0. Oczywiście z wyjątkiem Internet Explorera., dla którego trzeba stosować sztuczki z wykorzystaniem JavaScript (http://snipplr.com/view/14380/html5-enabling-script/).

Inne porady z tej kategorii:

  • Jak zainstalować Windows XP z pendrive'a?

    Pytaniem często zadawanym na forach internetowych jest pytanie o to jak zainstalować windows xp z pendrive'a.

  • Co to jest RSS?

    RSS (ang. RDF Site Summary RSS ) to grupa języków znacznikowych służących do przesyłania nowości na serwisach internetowych (najczęściej nagłówków i skrótów).

  • Przyśpieszanie Firefox

    Denerwuje Cię zbyt długi czas ładowania stron i nie wiesz jak zwiększyć prędkość Internetu? Jeśli tak to zapraszamy do lektury opisującej przyspieszanie firefoxa 3.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Kurs HTML5- najnowszej wersji HTMLa