Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
Polecamy: Directx 11, Skype, Ares, Nero,

Kopia bezpieczeństwa – jak ją zrobić?

Kategoria: Systemy Operacyjne, 20 maj 2011, 09:41, ilość odsłon: 1265

Kopia bezpieczeństwa to bardzo przydatna funkcja w systemach Windows, która pozwala na zapamiętanie aktualnego stanu systemu operacyjnego. W przypadku jakiejś późniejszej awarii możemy przywrócić jego działanie momentu zapisu.

Jeżeli więc w mniej lub bardziej przypadkowy sposób ważne pliki systemowe zostały uszkodzone lub skasowane, nie trzeba załamywać rąk – wystarczy tylko uruchomić opcję przywracania systemu i wybrać przywracanie go z określonego punktu.

Jak stworzyć punkt przywracania systemu?

Pokażemy, jak wykonać kopię bezpieczeństwa. Prezentowany tu jest proces na Windows XP, jednak Vista i Windows 7 mają podobne rozwiązania. Zaczynamy przede wszystkim od wejścia do Pomocy i obsługi technicznej. Tam po prawej stronie znajduje się opcja „Cofnij zmiany…” w tematach „Wybierz zadanie”.

kopia bezpieczeństwa

Po kliknięciu na to mamy dwie opcje – Przywróć mój komputer do wcześniejszego stanu oraz Utwórz punkt przywracania. Jako że interesuje nas to drugie, klikamy tam

kopia bezpieczeństwa

W kolejnym okienku wpisujemy nazwę tego punktu przywracania. Może być to data lub konkretna nazwa lub obie naraz. Chodzi o to, abyśmy pamiętali, jaki był stan komputera w momencie tworzenia punktu.

kopia bezpieczeństwa

Następnie klikamy „Utwórz” i po chwili punkt przywracania systemu jest wykonany, o czym jesteśmy poinformowani.

kopia bezpieczeństwa

Jeżeli chcemy przywrócić system do momentu utworzenia punktu zapisu, postępujemy analogicznie, ale już na drugim okienku wybieramy „Przywróć mój komputer…” i wybieramy jeden z utworzonych przez nas punktów zapisu.

kopia bezpieczeństwa

Na systemie Vista operacja taka jak powyżej nazywa się Windows Vista Backup i znajduje się w niej opcja Centrum kopii zapasowych i przywracania. Tam kierujemy się wskazówkami pokazywanymi przez komputer.  

Inne porady z tej kategorii:

  • Gdzie jest kursor myszy?

    Ciekawe udogodnienie dla użytkowników Windows XP i Vista. W Windows XP i Viście można włączyć ciekawą opcję, która pomoże wszystkim którzy w wygodny sposób chcieliby poznać pozycję kursora myszy bez potrzeby jego poruszania.

  • Obce klawiatury (XP)

    Jak pisać innymi niż standardowe znakami? Jeżeli uczymy się jakiegoś obcego jeżyka nasz komputer może nam pomóc w pisaniu za pomocą niestandardowych znaków (np. cyrylicą).

  • Nowa domyślna ścieżka instalacyjna

    Jak zmienić domyślną ścieżkę instalacyjną? Jeżeli posiadamy nowy zestaw ikon, którym chcielibyśmy zastąpić te standardowe, które oferuje nam Vista jest­ na to bardzo prosty sposób.


Dodaj komentarz:

Wasze komentarze do porady: Kopia bezpieczeństwa – jak ją zrobić?